Google ‘dijital miras’ bıraktıracak!

13 Nisan 2013 Cumartesi - 23:26 | Son Güncelleme : 13 04 2013 - 23:26

Siz öldükten sonra sanal hesabınız ne olacak?


Google, kullanıcıları için öldükten sonra ‘dijital miras bırakma’ şansı sunacak. Bir tür elektronik vasiyet sayılabilecek bu sistemde kullanıcılar verileri tamamen sildirebilecek ya da yakınlarına bırakabilecek.

Google, kullanıcılarının öldükten sonra hesaplarına ve bu türden verilerine ne yapılmasını istediklerine karar vermelerini sağlayacak bir uygulama başlatacağını açıkladı. Bir tür elektronik vasiyet sayılabilecek bu sistemde kullanıcılar verileri tamamen sildirme seçeneğine sahip olacak. Uygulama sayesinde ‘dijital miras’ da bırakılabileceği söyleniyor. Google, AB’nin, Avrupa yasalarını ihlal edebileceği uyarısına rağmen yeni gizlilik politikasını geçen yıl uygulamaya başladı. Google’den yapılan açıklamada “Bu yeni uygulamanın siz öldükten sonra da dijital dünyanızı korumanıza imkan sağlayacağını umuyoruz” denildi.

Önce hatırlatacak

Google, kullanıcılara elektronik verilerin geleceği ile ilgili ölümden sonra olmak üzere 3, 6, 9 ay veya bir senelik seçenekler sunulacağını belirtiyor. Öte yandan belli verilerin ya da telefon numaraları gibi bilgilerin diğer hizmet ortamlarından yönlendirilmesi de söz konusu olabilecek. Google, verilerin yok edilmesi ya da benzeri bir işlemin yapılması öncesinde ilgili kişinin telefonuna ya da alternatif bir elektronik posta adresine hatırlatma ve uyarı mesajı gönderileceğini belirtiyor. Dijital verilerin tıklayın silinip silinmediği ile ilgili tartışmalar gündeme gelmişti.

Google, YouTube’un yanısıra fotoğraf paylaşım ortamı Picasa ve Blogger’ın da sahibi.