Gölcük ve Yalova'da 17 Ağustos anması

AA |  17 Ağustos 2017 Perşembe - 5:27 | Son Güncelleme : 17 08 2017 - 5:27

Depremin merkez üssü Gölcük'te ve Yalova'da yaşamını yitirenler anısına 18 sene önce felaketin gerçekleştiği saat olan 03.02'de anma etkinliği gerçekleştirildi


Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler, 17 Ağustos  1999'da yaşanan depremin merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde saat 03.02'de  saygı duruşuyla anıldı. 
 
Kavaklı sahilindeki Deprem Anıtı önünde Marmara Depremi'nin 18. yılı  dolayısıyla düzenlenen anma etkinliğinde Kur'an-ı Kerim okundu, felaketin  yaşandığı saat olan 03.02'de saygı duruşunda bulunuldu.
 
Törene katılan Gölcüklüler, depremde yaşamını yitirenler anısına anıta  çelenk bırakılmasının ardından dua edip denize karanfil bıraktı.
 
 
Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, etkinlikte yaptığı konuşmada,  Türkiye'nin deprem kuşağında bulunduğunu hatırlattı.
 
Deprem bölgesinde bulunan bir toplumun nasıl davranacağının tüm  yurttaşlara öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Altıntaş, "Kaybımız depremden  değil bilgisizlikten." dedi. Altıntaş, bu bilgisizliği gidermenin herkesin  sorumluluğu olduğunu ifade etti.
 
Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş de 18 yıl önce yaşanan "asrın  felaketi"ne toplumun hazırlıksız yakalandığını dile getirerek, bunun sonucu büyük  bir bedel ödendiğine dikkati çekti.
 
İlçede yaklaşık 6 bin kişinin deprem şehidi olduğunu anlatan Ellibeş,  bir o kadar insanın ise yaralandığını ve engelli kalanlar olduğunu belirtti.
 
Ellibeş, şöyle konuştu:
 
"Anma etkinliklerine ısrarla devam edeceğiz. Bunun iki amacı var;  şehitlerimizi rahmetle anmak, diğeri de deprem şuuru ve bilinci oluşması. Bu anma  etkinlikleri münasebetiyle bu şuuru oluşturmayı hedefliyoruz. Bu bölgenin  insanları olarak büyük bir bedel ödedik, yarın olası bir depremde başkaları bu  bedeli ödemesin. İnsanları deprem değil, depreme hazırlıksız, dayanıksız binalar  öldürür."
 
Öte yandan, AKUT Spor Kulübü sualtı branşından 5 dalgıç, depremde  hayatını kaybedenler için saat 03.02'de Gölcük'te Değirmendere Mahallesi Çınarlık  sahilinden anı dalışı yaptı.
 
Yalova'da dualar edildi
 
Yalova'da, 17 Ağustos 1999 tarihindeki Marmara  Depremi'nde hayatını kaybedenler, 18 sene önce depremin yaşandığı saat olan  03.02'de yapılan törenle anıldı. 
 
Kentte depremde yıkılan kimi binaların enkazı üzerine kurulan Deprem  Anıtı'na akşam saatlerinde gelen vatandaşlar, felakette hayatını kaybedenlerin  isimlerinin yazılı olduğu beton bloklara çiçek bıraktı. Anıtın içindeki fotoğraf  sergisini de gezen vatandaşlardan bazıları gözyaşlarına hakim olamadı.
 
 
Gece geç saatlerde kalabalığın arttığı anıt çevresinde İl Müftülüğü  görevlileri tarafından ilahiler okunarak dualar edildi.
 
İl Müftüsü Turgut Açari ise dua ettirdi ve katılımcılara seslendi.
 
AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Yalova Belediye Başkanı  Vefa Salman ve AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak'ın da katıldığı törenin  ardından belediye ve bir grup esnaf tarafından ikramlarda bulunuldu.
 
"O duyguları tekrar yaşamak çok kötü bir şey"
 
Törene katılan vatandaşlardan Bilgen Bişmiş, gazetecilere yaptığı  açıklamada, deprem sırasında hastanede olduğunu söyledi.
 
Depremde yeğeni ve kuzeni ile eşlerinin yanı sıra kuzeninin çocuğunu  kaybettiğini belirten Bişmiş, şöyle konuştu:
 
"Doğum yapmıştım. O duyguları tekrar yaşamak çok kötü bir şey. Gece  saat 03.00 gibiydi. Çocuğumu yanıma aldım. Önce hafif bir sarsıntı oldu. Ardından  şiddetli bir sarsıntı oldu. O anda odamda çok aydınlık bir ışık gördüm.  Aydınlıkla çocuğumu aldım ve yeğenim de vardı. Onları alıp çıktım. Yer sanki  kalktı. O duyguları sanki şu anda yaşıyorum. Rabbim bir daha göstermesin o  günleri."
 
"Üç evladımı ve eşimi kaybettim"
 
Erdal Tamrak ise 17 Ağustos'u unutmanın mümkün olmadığını vurguladı.
 
Bu acının tarif edilmez olduğunu ve bundan ders çıkarılması  gerektiğini anlatan Tamrak, şunları kaydetti:
 
"Deprem unutulmadı, unutmayacağız, unutturmayacağız. O yıldan bu  zamana kadar geçen süreçte bizler depremzedeler olarak her yıl 17 Ağustos'u  burada kendi canlarımızla birlikte yaşıyoruz. Onlar her ne kadar öbür dünyaya  intikal etseler de her zaman kalbimizdeler. O zamanlar çok acılar çektik. Üç  evladımı ve eşimi kaybettim. Enkazdan 6 saat sonra çıktım. Tabii ki bu çok acı  bir şey. Allah, inşallah böyle bir olayı ülkemize ve insanlık alemine yaşatmaz.  Unutulacak gibi değil çünkü herkesin yüreği yandı. Bir de ateş düştüğü yeri  yakar. 17 Ağustos 1999'dan bu yana görevim nedeniyle başka illerde olman  itibarıyla her yıl bu tarihte burada oluyoruz. Oğlum 15, kızım 14, küçük oğlum 5  yaşındaydı. Şimdi 32-33 yaşlarında, belli bir mevkilerde yerlerde olacaklardı."
 
Fuat Azizler de deprem öncesi İstanbul'dan Yalova'ya taşındıklarını  dile getirdi.
 
Azizler, eşi, oğlu ve kızıyla enkaz altında kaldıklarını belirterek,  "Başta ben çıktım. 5 saat sonra kızımı ve 9 saat sonra eşimi çıkardık. Oğlumuzu  burada kaybettik. O da 17 Ağustos 1991 doğumluydu. Tam doğum gününde şehit oldu.  Buradan Alanya'ya taşındık. Her yıl 17 Ağustos'ta anmalara katılıp mezarını  ziyaret ederek dönüyoruz. Allah bir daha bu acıyı düşmanlarımıza bile yaşatmasın." ifadelerini kullandı.