Göcek’te garip bir marina satışı

Tebernüş KİREÇCİ |  15 Nisan 2007 Pazar - 23:24 | Son Güncelleme : 15 04 2007 - 23:24

Göcek Gayrimenkul'ün 12.6 milyon YTL'ye aldığı göcek marina arsaları Hollanda firması Timeless B.v'ye devroldu


İhaleye katılan diğer firma Lacivert Gayrimenkul’ün hisseleri de yine Timeless B.V’nin oldu.Son yılların en ilginç gayrimenkul el değiştirme olayı Göcek’te yaşandı. Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü 2006 yılı Kasım ayında Göcek’in son marina arsası için ihale açtı. Tahmini bedeli 12 milyon 500 bin YTL olan ihaleye iki şirket katıldı. Şirketlerden Göcek Gayrimenkul Yatırım 12 milyon 625 bin YTL, rakibi Lacivert Gayrimenkul ise 12 milyon 555 bin YTL teklif verdi. İhaleyi Göcek Gayrimenkul kazandı. Buraya kadar herşey normal.

Anormallikler dizisi ise bundan sonra başlıyor. İhaleyi kazanan Göcek Gayrimenkul ihaleden hemen önce 22 Kasım’da kurulmuştu. 100 bin YTL’lik sermayesinin 98 bin 750 YTL’si Müberra Ayşen Gülöksüz’e 1.250 YTL’lik kısmı ise Dündar Selçuk Hatipoğlu’na aitti. 2 Mart 2007’de Gülöksüz hisselerini Beyoğlu 31. Noterliği aracılığıyla Hollanda merkezli Timeless Investments B.V.’ye devretti. Aynı tarihte aynı noterlikten diğer ortak Hatipoğlu da hisselerini Hollanda vatandaşı Nicolass Wilkes Veldhuis’a devretti. Göcek Gayrimenkul’un kurulduğu adres ile Veldhuis’in ikametgah adresinin aynı olduğu dikkat çekti.

Rakibi de aldılar
İhaleye katılan ve muhammen bedelin 5 bin YTL üzerinde teklif veren Lacivert Gayrimenkul ise 16 Kasım’da kurulmuştu. 100 bin YTL sermayeli şirketin 99 bin YTL’lik hissesi Fenerbahçe eski yöneticilerinden Hulusi Belgü’ye, bin YTL’lik kısmı ise eşi Aydan Belgü’ye aitti. İhaleden sonra 4 Aralık’ta Hulusi Belgü hisselerini Müberra Ayşen Gülöksüz’e yani ihaledeki rakibi Göcek Gayrimenkul’ün büyük ortağına devretti. Aydan Belgü’nün hisseleri ise şirkette kaldı. 15 Şubat’ta hisseler yine el değiştirdi. Gülöksüz’ün hisselerinin 49 bin YTL’lik kısmını yine Hollanda merkezli JVG Vastfgoed Group ve 50 bin YTL’lik kısmını ise Timeless Management B.V aldı. Aynı tarihte Belgü’nün hisseleri de JVG Vastfgoed Group’un oldu.

Detayları toparlayacak olursak Göcek’te son marina arazisi için bir ihale gerçekleştirildi. Bu ihaleye iki şirket katıldı. Birisi kazandı. Diğeri kaybetti. Hem kazanan hem de kaybeden şirketi daha sonra Hollanda merkezli bir başka şirket satın aldı. Bu şirketin hisselerini yöneten Hollandalı ise hiç yabancı değil. Morgan Stanley ile birlikte Türkiye’ye yatırım yapan Multi Türk Mall’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nicolass Wilkes Veldhuis.

Bir küçük ayrıntı daha Dündar Selçuk Hatipoğlu, Müberra Ayşen Gülöksüz ve Nicolass Wilkes Veldhuis’ün 4 Ekim 2005’te kurulan Pitagor Reklam Promosyon Tekstil ve Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nde ortak olmaları. Şirketin adresi de Yeniköy’de.

ETİKETLER

0