Göbeklitepe’yi dünyaya tanıtacak

12 Temmuz 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 12 07 2018 - 2:30

ABD’de yaşayan ünlü Türk cerrah ve TV programcısı Dr. Mehmet Öz, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’yi ziyaret etti.


Eserleri inceleyen Dr. Öz, Göbeklitepe’yi ABD’de 10 sezondur yayınlanan ‘The Dr. Oz Show’ adlı programında tanıtacağını belirtti. Göbeklitepe’yi tüm dünyaya tanıtmak amacıyla Şanlıurfaya geldiğini anlatan Dr. Öz, “Türkiye’de, bizim ülkemizde insanlar bunun ne olduğunu, neden mühim olduğunu bilmiyorlar. Bilseler gelip hemen burayı görürler” dedi. Dr. Öz, şunları söyledi:
Göbeklitepe’nin en önemli kısmı; bizi taş devrinden, gök devrine sevk etti. Çünkü bizim inancımızı değiştirdi. Bir araya gelerek birbirimizle irtibat sağlamaya, güvenmeye başladık. Bu uygarlık buradan ortaya çıktı. Bu uygarlık olmasaydı belki biz burada olmazdık. Onun için Göbeklitepe’nin Türkiye’de olması inanılmaz bir şey. İstiyorum ki tüm dünya Göbeklitepe’nin ne kadar mühim bir yer olduğunu anlasın. Göbeklitepe’de biriktirdiğim bilgilerle Amerika’da bir program yapacağım, benim şovum zaten 100 ülkede yayınlanıyor. Onun için bütün Arap ülkelerinde, Doğu Avrupa’da, Asya’da ve tabii Amerika’da gösterilecek.

ETİKETLER