Geride kalmak yok

07 Aralık 2017 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 07 12 2017 - 2:30

Teknoloji o kadar hızlı değişiyor ki ‘Burada geride kaldım’ diye hayıflanmaya ve pes etmeye gerek yok. Bunun en güzel örneği Tesla. Tesla bir otomobil üreticisi değildi ama herkesi geçti. TİM Başkanı Büyükekşi de bu noktaya dikkat çekti: Cep telefonunu Motorola buldu ama Apple’a Samsung’a yenildi


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ekonomi Bakanlığı’nın koordinasyonunda düzenlenen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda yaptığı konuşmada, 3 boyutlu yazıcılar, yapay zeka, nanoteknoloji, tıp, nörobilim, enerji ve çevre sistemlerinin hepsinin teknoloji eşikleri barındırdığını söyledi. Teknolojik değişim ve dönüşümün günümüzde eskisinden çok daha hızlı olduğunu belirten Büyükekşi, teknoloji eşikleri sayesinde Tesla’nın 100 yıllık otomotiv firmalarını geride bıraktığının altını çizdi. Büyükekşi, “Cep telefonunu 1973’te Motorola buldu ama bugün Apple ve Samsung’un çok gerisinde” ifadelerini kullandı.
 
Treni kaçırmayacağız
 
Tarihin, teknoloji eşiklerini takip ederek başarıya ulaşan ya da etmeyerek başarısızlığa mahkum olan firmalarla dolu olduğunu kaydeden Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok çalışarak, okuyarak, inceleyerek, merak ederek eşikleri inşallah hep birlikte yakalayacağız. 2000 yılında ‘Dünyada icat edilecek her şey icat edildi’ diyenler, bugünleri hayal dahi edemedi. Gelinen seviyelere bakarak ‘Geç kaldık’ diyenler de teknoloji trenini hiçbir zaman yakalayamadı. Geç kaldım diye dövünmeye hiç gerek yok. Zaman, yaratıcı ve özgüvenli olma zamanı. Bu treni yakalama, bu yolculuğa ortak olma zamanı. Ön vagonda olmamak çok önemli değil. Asıl önemli olan teknolojide, sanayide, üretimde ve girişimcilikte treni kaçırmamak.” Büyükekşi, değişime ayak uydurabilenlerin treni hızla yakaladığını söyledi.
 
Üretimde buhar gücünün kullanılmasıyla 1’inci endüstri devriminin yaşandığını belirten Büyükekşi, “Elektrik kullanımı yaygınlaştı, seri üretime geçildi. 2’inci endüstri devrimi geldi. 3’üncüsünde bilgisayar keşfedildi. Elektronik ve bilişim teknolojileri çağı yaşandı. Şu an 4’üncü devrimin eşiğindeyiz. Ancak, dünya o kadar hızlı değişiyor ki devrimler arası zaman artık eskisinden daha kısa” dedi.
Büyükekşi, “İnovasyon, çok maliyetli, çok zorlu, çok karmaşık, çok değişik, çok farklı olmak zorunda değil. Doğru yerde, doğru zamanda, doğru ihtiyaca yönelik olması belki de başarının anahtarı” diye konuştu.
 
Gelecek gençlerle aydınlık olacak
 
İnovasyonun sadece bilim insanlarının ya da devasa bütçelere sahip firmaların tekelinde olmadığını kaydeden Mehmet Büyükekşi, “Daha mikro alanlarda, mütevazi bütçelerle yenilikçi ürünler geliştirebiliyoruz. Bu çalışmaları destekleyen gönüllüler, sizi fonluyor, projenize katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı. Büyükekşi, şunları kaydetti: “Bugün ABD merkezli KickStarter, İndieGoGo gibi kuruluşlar, Türkiye’deyse ArıKovanı bu amaca hizmet ediyor. Son dönemde bunlar, ABD’de kamu yararı gözeten kuruluşlar statüsüne geçti. Bu projeleri destekleyelim. Hukuki temellerini güçlendirelim. Gençlerimiz, girişimcilerimiz buralardan daha fazla yararlansın.” Türkiye’de sadece 
15-24 yaş grubunda 13 milyon gencin var olduğunu belirten Mehmet Büyükekşi, “Nüfusun yarısı 30 yaş, yüzde 64’ü 
40 yaş altında. İnanıyorum ki, gençlerimizin azim ve üretkenliğiyle geleceğimiz çok daha aydınlık olacak” dedi.