Gerçek krep lezzetleri artık İstanbul’da!

30 Nisan 2014 Çarşamba - 14:06 | Son Güncelleme : 30 04 2014 - 14:06

İstanbul'un ilk butik krep evi 'The Crepe Escape' Bağdat caddesi'nde açıldı.


Fransa’da doğup dünyanın dört bir yanına yayılan gerçek krep lezzetleri şimdi The Crepe Escape ile birlikte İstanbul’da!


Britanya’nın güneyinde doğan fakat gerçek lezzetini Fransızların mükemmel tarifi ile bulan krep, günümüzde Fransa'ya özgü bir lezzet olmasına rağmen çok sevilmesi sebebiyle başta Belçika, Norveç ve İsveç gibi Avrupa ülkelerine de çok tüketilen bir yiyecektir. Özellikle bu ülkelerin kendilerine özgü tatlarla hazırladıkları krepler dünyada hatırı sayılır lezzetler arasında yerini almıştır.


Fransa'da her yıl 2 Şubat'ta kutlanan Hazreti Meryem Yortusu (Candlemas)'nun zaman içinde dönüştüğü Krep Günü (jour des crêpes)'nde, krep yapan kişilerin bir ellerinde para tutarken havaya attıkları hamuru tavaya isabet ettirmesi durumunda, ailesinin tüm yıl boyunca refah içinde yaşayacağına inanılıyor.


İçi farklı zevklere göre ister tatlı ister tuzlu malzemelerle doldurabilen krepler, günün her saatinde yiyeceklerden kolaylıkla rol çalabiliyor. En fazla kahvaltı menülerinde tercih edilen krepler, The Crepe Escape'de Türk damak tadına en uygun peynir, sucuk, salam ve sosis gibi malzemelerle servis edilen haliyle karşımıza çıkıyor.


Türkiye’deki duruma baktığımızda ise krep, akıtma – kaygana gibi daha geleneksel isimlerle karşımıza çıkıyor. Tadının waffle'a benzemesi sebebiyle İstanbul gibi büyük kentlerde de yabancılık çekmeyen krep içerisine eklenebilen farklı lezzetler sebebiyle waffle'dan daha sık tercih ediliyor.


İşte tüm bu sebeplerden ötürü krep kültürünü İstanbul’a tam anlamıyla taşımayı hedefleyen butik kafe The Crepe Escape'de, umduğunuz tüm doğal lezzetleri bir arada sunuyor.


Mutfak Sanatları Akademisi Restoran İşletmeciliği Mezunu Leyla Özbayram tarafından kurulan The Crepe Escape, yurt dışındaki sokak krep kültürünü kendine özgü stili ile İstanbul'a taşıyor. Menüsünde tatlı,tuzlu ve Türk mutfağı ile harmanlanan özel krep türlerini bulabileceğiniz kafede, her güne özel olarak hazırlanan pasta,kek ve krepler mevcut.
The Crepe Escape'in şehrin karmaşasından uzak sakin ve huzurlu ortamında, mekanın özel kreplerini tadarken keyifle kahve ya da çayınızı yudumlayabilirsiniz. Tüm sosları doğal malzemeler kullanılarak MSA mezunu aşçı ve pastacısı tarafından servis edilen kafede, hafta sonu misafirlerini sürekli yenileri eklenen kahvaltı tabakları bekliyor.

The Crepe Escape, kendine yeni lezzet durakları arayan herkesi eğlenceli dünyasına ortak olmaya çağırıyor.

ETİKETLER

0