George Floyd'un ölümüne sebep olan polis için flaş karar

AA |  03 Haziran 2020 Çarşamba - 22:31 | Son Güncelleme : 03 06 2020 - 22:31

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı George Floyd'u gözaltına alırken boynuna dizini basarak ölümüne sebep olan polis memuru Derek Chauvin'e yönelik suçlamanın derecesinin artırılacağı ve Chauvin'in üçüncü derece yerine ikinci derece cinayetten yargılanacağı bildirildi.


Star Tribune gazetesinin haberine göre, Minnesota eyaleti Başsavcısı  Keith Ellison, Chauvin'in üçüncü derece yerine ikinci derece cinayetten  yargılanmasına karar verdi. Olay yerindeki diğer üç polisin de cinayete yardım ve  yataklıktan yargılanacağını belirtildi. Chauvin'in daha önce üçüncü derecede  cinayet ve taksirle adam öldürmeden yargılanacağı açıklanmıştı. Derek Chauvin, 8  Haziran'da mahkemeye çıkacak.
 
Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, geçen pazartesi günü  dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken  bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes  alamıyorum" diye yalvarmıştı.
 
Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı  hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken olayla ilgili görüntüler sosyal  medyada büyük tepki toplamıştı.
 
Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını  tekrar alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis'ten ülke  genelinde pek çok kentte sıçramıştı.