Gençleri teknoloji bağımlılığından kurtarıyorlar

AA |  08 Mart 2019 Cuma - 14:59 | Son Güncelleme : 08 03 2019 - 14:59

Bursa Osmangazi Sağlıklı Hayat Merkezindeki Teknoloji Bağımlılığıyla Mücadele Birimi, telefon, tablet ve bilgisayar bağımlılığına karşı çalışmalar yapıyor, bağımlılara destek oluyor.


İki yıl önce Bursa İl Sağlık Müdürlüğünce açılan Kükürtlü  Mahallesi'ndeki Sağlıklı Hayat Merkezi Teknoloji Bağımlılarıyla Mücadele  Birimi'nde 4 psikolog, 2 sosyal çalışmacı, bir de çocuk gelişim uzmanı görev  yapıyor.
 
 Bursa İl Sağlık Müdürlüğünün yürüttüğü "Adolesanlarda İnternet  Bağımlılığı Projesi" kapsamında Osmangazi ilçesinde bulunan bir okulda 2 bin 100  öğrenci arasında anket çalışması yapan ekip, öğrencilerin yaklaşık 295'inin  riskli olduğunu tespit etti. Daha sonra öğrencilerin aileleriyle görüşen  Teknoloji Bağımlılığıyla Mücadele ekibi, şu anda yaklaşık 50 öğrenciyi, psiko  sosyal destekle bağımlılıktan kurtarmaya çalışıyor.
 
Çalışmalarını genişleten ekip, 13 bin öğrenciden yaklaşık 7 bini  üzerinde araştırmalar yaptı. Bu öğrencilerden risk grubunda olduğu belirlenen 118  öğrenci daha psiko sosyal destek programlarına dahil edildi. Böylece mücadele  birimince destek sağlanan teknoloji bağımlısı olduğu belirlenen öğrenci sayısı  168'e ulaştı.
 
 "Gençlerimizin yüzde 15'inde teknoloji bağımlılığı olduğunu  görüyoruz"
 
Bursa İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  teknoloji bağımlılığının Türkiye için halk sağlığı sorunu haline geldiğini  söyledi. Akan, teknoloji ve internet bağımlılığının gün geçtikçe daha da  büyüdüğünü dile getirerek bu durumun özellikle gençlerde ciddi sorunlar  oluşturduğunu belirtti.
 
Türkiye'de her 100 öğrenciden 70'inin bilgisayarı olduğunu vurgulayan  Akan, "Her 100 öğrenciden yaklaşık 25'inin kendisine ait cep telefonu var. Her  100 öğrenciden 50'sinin de internette gezindiğini görüyoruz. Yapılan çalışmalar  neticesinde şu anda gençlerimizin yüzde 15'inde teknoloji bağımlılığı olduğunu  görüyoruz. Bu, çok ciddi bir rakamdır, bunun üzerine gidilmesi gerekir." diye  konuştu.
 
Akan, teknolojinin amacına uygun kullanılması durumunda bir sorun  oluşturmayacağını fakat 3 saatin üstündeki kullanımda bağımlılığın bir şekilde  öne çıktığını ifade etti. Çocuklara küçük yaşta verilen cep telefonu ve  tabletlerin bağımlılığa neden olabildiğini vurgulayan Akan, şöyle konuştu:
 
"Ailelerimiz çocuklarına sahip çıksınlar, onlarla daha fazla birlikte  zaman geçirsinler. Çocuklarımızı spora, sosyal aktivitelere daha fazla  yönlendirsinler. Sabah kahvaltılarında ve akşam yemeklerinde birlikte olsunlar.  Çocuklara 'Çok fazla oyun oynuyorsun.' demek yerine, onları çok daha fazla sosyal  programlara teşvik etmelerini öneriyoruz. Eğer biz gençlerimize, çocuklarımıza  sahip çıkmazsak önümüzdeki yıllarda bu sorun büyüyerek karşımıza çıkacaktır."
 
"Çocuklarımız sanal dünyayla gerçek dünyayı birbirine karıştırmaya  başladı"
 
Tedavi için gelen çocukların aileleriyle yaptıkları görüşmelerde,  çocuklarının internette aşırı zaman geçirdiğini söylediklerini belirten Akan, bu  durumun çocuklarda beslenme bozukluklarına da yol açtığını dile getirdi.
 
Akan, çocukların eve kapandığını ifade ederek şunları söyledi:
 
"İki gün önce gelen bir çocuğumuzun ailesiyle yaptığımız görüşmede  çocuklarının 10 saati aşkın bir süreyi internetin başında vakit geçirdiğini  öğrendik. Çocuklarını yakın bir spor salonuna yazdırmalarına rağmen özellikle  gitmek istemiyormuş. Çocuklarımız sanal dünyayla gerçek dünyayı birbirine  karıştırmaya başladılar, bu çok ciddi bir problem. Bunun sonucu bazı bozukluklara  doğru gidiyor. O yüzden dikkat etmemiz gerekir."
 
  
"Cep telefonu olan çocuklarda bağımlık oranı daha fazla"
 
 Kız çocuklarıyla erkek çocuklarının teknolojiye bağımlılık oranın  birbirine yakın olduğunu, bu oranın yaklaşık yüzde 15 olduğunu tespit ettiklerini  anlatan Akan, kızların daha çok sosyal medyada, erkeklerin de oyun oynayarak  zaman geçirdiğini bildirdi.
 
Akan, telefonun teknoloji bağımlılığında önemli bir etken olduğuna  dikkati çekerek "Cep telefonu olan çocuklarda bağımlık oranı daha fazla. Cep  telefonu olanlarda yüzde 15 bağımlılık söz konusuyken olmayanlarda ise bu oran  yüzde 7 seviyesinde. Çocukların teknoloji bağımlılığının en önemli etkenlerinden  biri de küçük yaşta annelerinin yemek yedirirken telefonla reklam veya video gibi  şeyler izletmeleridir. Çocuk yaşta onları oyalamak için ellerine verilen  telefonlar, tabletler bağımlılığa neden olan etkenlerin içinde yer alıyor." dedi.
 
Gençlerin okul sorunları ve sınav kaygıları bulunduğunu dile getiren  Akan, "Bu süreçleri profesyonel destek alarak aileleriyle birlikte çözmeleri  gerekir. Yoksa bütün sorunu çocuğun çözmesini beklediğimiz zaman çocuklar bunun  çaresini sosyal medyada gezinerek bulmaya çalışıyorlar, bu durum da bağımlılığın  kapısını açmış oluyor." diye konuştu.
 
"Teknoloji Bağımlılığıyla Mücadele Birimi"nde yapılan çalışmalardan ve  psiko sosyal görüşmelerden olumlu sonuçlar elde edildiğine işaret eden Akan,  ailelerin çocuklarıyla iletişime geçme konusunda önemli bir yol katettiklerini  vurguladı.
 
Akan, teknoloji bağımlılığının sadece gençlerle ilgili bir sorun  olmadığını, bundan sonraki çalışmaların erişkinlere yönelik yapılacağını  kaydetti.
 

ETİKETLER