Gencin umudu kök hücre nakli

AA |  08 Haziran 2019 Cumartesi - 12:24 | Son Güncelleme : 08 06 2019 - 12:24

Bitlis'in Tatvan ilçesinde yaşayan Bülent Aygün, yakalandığı tavuk karası (gece körlüğü) hastalığından kurtulmak için kök hücre nakli ameliyatı olacağı günü bekliyor.


Yaşadığı görme kaybı nedeniyle lise eğitimine devam edemeyen ve gün  geçtikçe görme kaybı ilerleyen 25 yaşındaki Aygün, kararan dünyasının yeniden  aydınlanması için kök hücre nakli ameliyatı olmak istiyor.
 
  
 Birçok hastaneye başvurmasına rağmen 7 yıldır hastalık nedeniyle büyük  sıkıntı yaşayan Aygün'ün tedavi giderlerinin karşılanması için gerekli izinlerin  ardından yardım kampanyası başlatıldı.
 
Yüzde 64 görme kaybı yaşayan Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  2012'de lise öğrencisiyken gözlerinde görme kaybı başladığını söyledi.
 
 Tedavi olmak için gittiği İstanbul'daki özel hastanede kendisine  "tavuk karası" hastalığı teşhisi konulduğunu anlatan Aygün, şunları belirtti:
 
"Bunun tedavisinin olmadığını söylediler. Kök hücre nakli sadece  Kayseri ve Ankara'da yapılıyor. Kayseri Acıbadem Hastanesine giderek Prof. Dr.  Ayşe Öner Öztürk ile görüşüp muayene oldum. Tedavi için kök hücre nakli  yapılabileceğini söyledi. Bu hastalığın tedavisi yeni yeni çıkmış. Tedavim için  60 bin lira gerekiyor. Bunu karşılayacak maddi durumum yok. Bir ay önce  Kayseri'ye gittim. Ameliyat olursam 4 kat daha iyi görebileceğimi ve yüzde 90  civarında görme imkanına kavuşacağımı söylediler. Ameliyat olmak istiyorum. Sayın  Cumhurbaşkanımızdan, yetkililerden ve vatandaşlarımızdan yardım bekliyorum."
 
Yaşı ilerledikçe görme kaybı daha da yükseldi
 
Aldığı raporlarda görme kaybının yüzde 64 olduğunu ancak yaş  ilerledikçe görme kaybının daha da yükseldiğini vurgulayan Aygün, kök hücre nakli  ameliyatı için kendisine sıra geldiğini, ağustos ayının başında ameliyat olması  gerektiğini anlattı.
 
Başlattıkları kampanyayla talep edilen ücretin toplanması halinde  ameliyat olarak sağlığına kavuşacağını aktaran Aygün, "Bu hastalığım nedeniyle  çalışamıyorum, eğitimime devam edemiyorum. Her şeyim yarıda kaldı. Tavuk karası  hastalığı hayatımı kararttı, hayatımı bitirdi. Bundan kurtulmak, dünyayı daha iyi  görmek ve daha iyi bir hayat yaşamak istiyorum. Ameliyat için yardım bekliyorum."  diye konuştu.

ETİKETLER