Genç liseliler şirket sahibi oldu!

10 Mayıs 2017 Çarşamba - 14:21 | Son Güncelleme : 10 05 2017 - 14:24

Eskişehir'de koordinatörlüğünü ESO'nun yaptığı TOBB Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından hazırlanan program kapsamında lise öğrencileri 26 şirket kurdu.


Eskişehir Sanayi Odasının (ESO) koordinatörlüğünü  üstelendiği TOBB Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu, liseli gençlerin girişimciliğini ortaya çıkardı. Bu kapsamda Eskişehir’deki liseli gençler şirket  kurdu, ürünlerini pazarladı. Elde edilen gelir ise Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışlandı. 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ESO, Genç Başarı Eğitim Vakfı arasında 2016 yılında imzalanan protokolle hayata geçirilen Genç Başarı Şirket programıyla 9 ve 12. sınıflarda eğitim gören öğrenciler kurdukları şirketlerin sermayeleriyle ürünlerini üretip, satışa sunuyor.

Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Egemen Temizsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurulun ana faaliyet konusunun girişimciliği ülke  genelinde yaygınlaştırmak olduğunu belirterek, girişimciliğin ne kadar erken  yaşta öğrenilirse ve ortaya çıkarılırsa o kadar etki yaratacağına inandıklarını kaydetti.

Liselerde girişimcilik projesine ortakları Genç Başarı Eğitim Vakfı ile başladıklarını ifade eden Temizsoy, şöyle konuştu:

"Genç Başarı Eğitim Vakfı, projelerini daha önceki yıllarda İstanbul'da ve İzmir'de yapıyordu. TOBB ile Anadolu'ya açıldı ve proje Anadolu'da girişimcilerle buluştu. Proje Kasım 2016'da Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü, ESO, Genç Başarı Eğitim Vakfı arasında imzalanan protokol ile kesinleşmiş oldu.  Milli Eğitim Müdürlüğü projeye katılmaya hazır 30 liseyle Eskişehir'in  girişimcilik ekosisteminin ne kadar kuvvetli olduğunu göstermiştir. 30 lise  müdürüne proje anlatıldı. Müdürlerimizin okullarından belirlediği sorumlu öğretmenlerimiz ile proje eğitimine başladık, öğretmenlerimiz eğitimlerini  tamamladıktan sonra okullarda projenin duyurusunu gerçekleştirmiştir. Proje bu  yıl İstanbul, İzmir dışında Anadolu'dan da 6 şehir ve sayıları 350'ye yaklaşan  şirketle hayata geçti. Aralık 2016'da kurulan şirketler, faaliyetlerini Mayıs  2017'de yapılacak yarı finale kadar sürdürüp, sonrasında kendisini feshedecek. Projenin yarı finali illerde kurulan şirketler arasından seçilen en başarılı 2  şirket 13 Mayıs'ta İstanbul'da ağırlanacak. Eskişehir'de kurulan şirket sayısı  26. İflas etmeden yarı finale başvuru yapabilen şirket sayısı ise 22. Yarı  finalde yarışacak şirket sayısı toplam 50. Eskişehir'den yarı finale gitmeye hak  kazanan şirket sayısı ise 6. Bu diğer iller arasında ciddi bir başarıdır. Bu  sonuçtan da  Eskişehir'in girişimciliğinin değerini bir kez daha anlıyoruz."

"Hayalleri için sermayeye sahip oldular"

Temizsoy, kurulan bu şirketlerde okullarında bulunan gönüllü  öğretmenlerin sorumluluk üstlendiğini anlatarak, "Kurulumuz onlara yol gösterme  amacıyla her şirkete  Eskişehir ticaret hayatında aktif olarak çalışan, şirket  yöneten rehberler yönlendirmiş ve şirketler bu rehberlerimizin elinde  şekillenmiştir. Eskişehir'de kurulan 26 şirkete Genç Girişimciler Kurulu'ndan 26  rehber görevli olarak gitti. Projemiz, Eskişehir'de kurulan ve elinde  sergileyebilecek ürünü olan 15 şirketimizin katılımıyla 7 Mayıs'ta kent  merkezindeki bir alışveriş merkezinde açılan fuarla son buldu. Bu fuarda şirketlerimizin ürettiği ürünler satışa çıktı ve elde edilen gelir Türk Eğitim  Gönüllüleri Vakfı'na bağışlandı." diye konuştu.

Genç Başarı Şirket programının 9 ve 12. sınıflar için iş yönetimi,  ekonomi ve girişimcilik derslerini kapsadığına işaret eden Temizsoy, şöyle devam  etti:

"Öğrencilerin yenilikçi düşünme tarzını benimsemeleri teşvik edilmiştir. Belirlenen okullarda gönüllü öğrencilerimiz, iş fikirleri ve  oluşturdukları çalışma grupları ile şirketlerini kurdular. Bu şirketler vakfın  düzenlediği hisse senetlerine sahip oldular. Fikirlerini hayata geçirmek için önce, şirketin CEO'su, insan kaynakları, reklam birimi gibi  iş bölümlerini  gerçekleştirdiler. Daha sonra sahip oldukları hisse senetlerini okul sınırları  içinde satışa çıkardılar ve hayalleri için sermayeye sahip oldular. Elde edilen  sermaye ile ürünlerini ürettiler ve satışa sundular. Bu süre zarfında ürünlerine  isim, logo, satış stratejisi, sosyal medya reklamları gibi çalışmalarda  bulundular. Ticari faaliyetlerde bulundukları için iflas eden şirketlerimiz de  oldu. Fakat katılanların büyük bir çoğunluğu yoluna devam etti."