Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi ödül töreni yapıldı

AA |  21 Nisan 2018 Cumartesi - 21:47 | Son Güncelleme : 21 04 2018 - 22:10

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Türkiye öncelikle sağlığın finansmanı konusunda, çok önemli, çözülmesi zor ve sürdürülebilirliği kolay olmayan büyük bir adımı attı. Sağlık konusunda güvencesi olmayan bir tane fert bırakmadık. Herkes sosyal güvenlik altında, Genel Sağlık Sigortası şemsiyesi altında. Nitelikli yatak sayısı kıyaslamasını da 2002 ile 2018 arasında yaparsak farkı çok iyi görürüz." dedi.


Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşen Uluslararası Geleneksel ve  Tamamlayıcı Tıp Kongresi'nin Gala Yemeği ve Ödül Töreni Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın  katılımıyla gerçekleşti.
 
Burada konuşan Demircan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  himayesinde, Emine Erdoğan liderliğinde birincisi gerçekleşen geleneksel tıpla  ilgili uluslararası kongrede çok önemli bir adım atılmış olduğunu anlattı.
 
Demircan, şunları kaydetti: "Bu kongreye şu açıdan önemli, insanoğlu yeryüzüne geldiği günden beri  sağlık sorunları ile hep mücadele etti. Sağlık sorunlarını çözmek için pek çok  çareler üretti. Burada modern tıp dönemine gelinceye kadar gelenekselleşmiş  tedavi yöntemlerini bir kere daha hatırlayıp onların insan sağlığına  yapabileceği, verebileceği katkıyı ortaya koyma konusunda yapılmış bir çalışma  olarak büyük bir kongre yapıldı. Bu çalışma vesilesiyle tıbbı geleneksel ve  modern tıp diye iki karşı veya kategoriye ayırmak yanlış olur. Hepsi insanın  mirası ve insanlığın birikimidir. Bu birikimi insanlığın hizmetine sunma  gayretinde kullanacağımızı en temel yöntem bilimdir. Elbetteki insanlığın tarihi  mirasında bilimsel olarak araştırıldığında, insan sağlığına katkı sağlayacak, pek  çok husus bulmak mümkün olacak. O nedenle bu kongreyi çok önemsiyoruz. Bu kongre  sonrasında bilim dünyasında geleneksel olarak biriktirdiğimiz hafızamızın tekrar  masaya yatırılması gayretlerinin devam edeceğini inanıyoruz."
 
 
Türkiye'nin sağlık alanındaki kazanımları ve son 16 yılda yapılan  sağlık hizmetlerini anlatan Demircan, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Türkiye sağlıkta son 16 yıl içerisinde büyük bir dönüşüm yaşadı. Bu  dönüşümü şimdi geldiğimiz noktada gelişim, kalite ve sürdürülebilirlik merhalesi  içinde olduğunu söylemek istiyorum. Türkiye öncelikle sağlığın finansmanı  konusunda, çok önemli, çözülmesi zor ve sürdürülebilirliği kolay olmayan büyük  bir adımı attı. Sağlık konusunda güvencesi olmayan bir tane fert bırakmadık.  Herkes sosyal güvenlik altında, Genel Sağlık Sigortası şemsiyesi altında.  Nitelikli yatak sayısı kıyaslamasını da 2002 ile 2018 arasında yaparsak farkı çok  iyi görürüz. Türkiye'nin 2002 yılında sahip olduğu nitelikli yatak sayısı 18 bin  iken, şu anda Türkiye'nin sahip olduğu nitelikli yatak sayısı 129 bin. Yatak  sayımız ise 164 binden, geçen 15 yıl içerisinde, 130 bin yeni yatak ilavesiyle  229 bine çıktı. Aile hekimliğinin değiştirme yolunda gayretlerimiz devam ediyor.  24 bin rakamına ulaşmış durumda aile hekimi sayımız."
 
Demircan, anne ölüm hızı ve bebek ölüm hızı noktasına değinerek, "Anne  ölüm hızı ve bebek ölüm hızı noktasında Türkiye,  dünyaya örnek gösterilen  neticeler elde etti. Yeni hastaneler yaptık. Alt yapı yenileme de dünyaya örnek  teşkil edecek şehir hastanelerini açmaya başladık. Geçtiğimiz sene, 4 tane şehir  hastanemiz açıldı. Bu sen 5 tane hastanemiz bitiyor ve açacağız. 20 tane daha  hastanemizin bir kısmı ihale aşamasında önemli bir kısmı ise  inşaatlara devam  ediyor." diye konuştu.
 
Demircan, şöyle devam etti:  "2019-2020'de de açılmalar devam edecek. Türkiye, acil sağlık  hizmetlerinde de dünyaya örnek olacak bir gelişme gösterdi. 2002 yılında 618 olan  ambulans varken, şu anda kara ambulansı 5 binin üzerinde hava ambulansı,  helikopter, uçağımız, 22'yi buluyor. Sistemde ufak revizyonlar yaptık, büyük  dönüşümler sağladık. Şimdi ilaçta, cihazda ve donanımda yerli üretimin kapısını  daha da güçlü bir şekilde açmak için gayret ediyoruz. İlaçta yüzde 80 noktasına  ulaştık, yerli üretim, ancak Ar-Ge ve patent üretiminde arzuladığımız noktada  değiliz. Bu noktanın aşılması için gayretlerimizi en iyi şekilde yerine  getiriyoruz."
 
TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ MESAFELER KATETTİ
 
Bakan Demircan, yerli sanayinin gelişmesini sağlayacak tedbirlerin  alındığını vurgulayarak, Türkiye'nin sağlık turizmi noktasında da çok geliştiğini  anlattı. Demircan, "Türkiye'nin yurt dışı sağlık taleplerini de karşılayacak  potansiyeli var. Bu konuda gerekli yasal ve mevzuat düzenlemelerimizi yapıyoruz.  En son şu anda Bakanlar Kurulumuzun imzasından geçti, Mecliste bir kanun  paketimiz var. Onun içerisinde sağlıkla ilgili pek çok düzenlemenin yanında,  sağlık turizmiyle ilgili ciddi bir düzenleme var. Türkiye sağlıkta çok önemli  mesafeler katetti ve kat etmeye devam ediyor." diye konuştu.
 
ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI
 
Açılış konuşmasının ardından ödül törenine geçildi. Sabuncuoğlu  Şerefeddin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Ödülü'nü Yeditepe Üniversitesi  Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoretapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr.  Erdem Yeşilada'ya verildi. Yeşiladaya'ya ödülünü Emine Erdoğan takdim etti. Bakan  Demircan, Emine Erdoğan'a katkılarından dolayı da kongrenin logosu olan Hayat  Ağacı tablosunu hediye etti. Süheyl Ünver Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Genç Araştırmacı  Ödülü'nü de, Medipol Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Muhammed İkbal Alp alırken,  Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Medya Ödülü'nü de Yeditepe Üniversitesi Öğretim  Üyesi Doç. Dr. Halit Yerebakan'a verildi. Ödüllerini Bakan Demircan takdim etti.  İbn-i Sina Yaşam Boyu Başarı Ödülünü Prof. Dr. Fuat Sezgin'e verildi. Sezgin'in  ödülünü Bakan Demircan, Mecit Çetinkaya'ya takdim edildi. Törende, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom  Ghebreyesus'un  kongreyle ilgili videolu mesajı gösterildi.
 
 
 
 

ETİKETLER