Gebelikte D vitamini eksikliğine bağlı 20 hastalık

30 Mayıs 2018 Çarşamba - 9:07 | Son Güncelleme : 30 05 2018 - 9:07

Çocuk Endokrinoloji ve Neonatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, yaşamsal öneme sahip D vitamininin eksikliği konusunda önemli uyarılarda bulundu.


Bilinen 13 vitaminden biri olan D vitamini, DNA’ya doğrudan bağlanabildiği için aynı zamanda bir hormon olarak sınıflandırılıyor. Yumurta, süt, balık ile hayvansal besinlerin yanı sıra mantar ve bazı sebzelerde de bulunan D vitamini en çok güneşten alınıyor. Vücutta yeterli miktarda D vitamini sentezlenmediğinde ve özellikle gebelik döneminde eksik olan D vitamini hem annede hem de doğumdan sonra bebekte ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Çocuk Endokrinoloji ve Neonatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, yaşamsal öneme sahip D vitamininin eksikliği konusunda önemli uyarılarda bulundu.  

Kemik oluşumunda etkili
 
Günümüzde kapalı ortamlarda uzun süre geçirilmesi ve sağlıksız beslenme nedeniyle toplumdaki eksikliği giderek artan D vitamini, kemik oluşumunda etkilidir. D vitamini bitkilerden ergokalsiferol (D2) , hayvansal gıdalardan kolekalsiferol (D3) olarak alınmaktadır. Ayrıca ciltte ultraviyole ışınları ile dehidrokolesterolden sentezlenmektedir. Hayatın her döneminde yeterli düzeyde alınması gereken D vitamini, özellikle gebelikte hem anne hem de bebek için hayati bir öneme sahiptir. Gebeliğin son 3 ayında bebeğin kemik oluşumu için kalsiyum ve fosfora gereksinim artmaktadır.  Bu nedenle gebelikte süt,  yoğurt,  balık, yumurta, tereyağı gibi kalsiyum, fosfor ve D vitamininden zengin beslenilmesi önem taşımaktadır.
 
Vücutta yeterli miktarda D vitamini yoksa
 
Vücuttaki D vitamini seviyesinin düşüklüğü, gebelik döneminde hem annede hem de bebekte bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
 
Gebelik döneminde D vitamini eksikliğinin annede yol açtığı sağlık sorunları:
 
Gebelik tansiyonu
 
Gebelik şekeri
 
Gebelik zehirlenmesi
 
Diş kaybı
 
Erken doğum riski
 
Gebelik döneminde D vitamini eksikliğinin bebekte yol açtığı sağlık sorunları:
 
Erken doğum (Prematüre bebek)
 
Solunum problemleri
 
Kan şekerinde düşme
 
Kalsiyum düşüklüğü
 
Raşitizm
 
Havale geçirme
 
Büyüme geriliği
 
Metabolik kemik kırıkları
 
Yüksek oranda ve ağır seyreden enfeksiyonlar
 
Çocukluk döneminde dikkat eksikliği ve hiperaktivite
 
Otizm spektrum hastalıkları
 
Zeka puanı düşüklüğü
 
Kemik mineral yetersizliği
 
Tip 1 diyabet
 
Astım ve hışırtılı solunum
 
D vitamini için 15-20 dakika güneşlenme yeterli
 
Gebeler, D vitamininden zengin olan yumurta, süt, yoğurt,  karaciğer ve balık (somon, sardalye, uskumru, morina gibi) tüketimine önem vermelidir.  Bir yumurta 20, bir bardak süt 100, 1 tatlı kaşığı balık yağı 400,  100 gram somon balığı 345 ünite D vitamini içermektedir. D vitamini için güneşlenme önemli bir kaynaktır. Derinin hafif pembeleşmesinin gerçekleştiği 15-30 dakika güneşlenme ile 2000 ünite D vitamini üretilmektedir. Gebelerde günlük D vitamini desteği 400-600 ünite olarak önerilmektedir. Ülkemizde 2005 yılında yapılan araştırmada gebelerde % 81,7 ve bebeklerde % 40 oranında D vitamini eksikliği saptanmıştır. Özellikle son yıllarda bebeklerde 400 ünite/gün olarak verilen D vitamini desteği, raşitizm oranında belirgin azalma sağlamıştır. Ayrıca gebeliğin 3’üncü ayından itibaren hamilelik boyunca ve doğum sonrası 6 aya kadar günlük 900 ünite D vitamini desteği sürdürülmektedir.
 

ETİKETLER