Gazze'de 20 bin kişinin evi hala kullanılamaz halde

AA |  26 Ağustos 2018 Pazar - 23:23 | Son Güncelleme : 26 08 2018 - 23:23

Gazze Ablukası ile Mücadele Halk Komitesi, İsrail'in 2014'teki saldırılarında evleri kullanılmaz hale gelen Gazzelilerden yaklaşık 20 bininin hala evlerine dönemediğini duyurdu.


Komite Başkanı Cemal el-Hudari, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in  2014'te  Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılara işaret ederek, bu saldırılarda  hasar gören yaklaşık 2 bin evde 20 bin Filistinlinin yaşadığını kaydetti.
 
Saldırıda hasar gören bu evlerin yeniden inşası için yaklaşık 150  milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu aktaran Hudari, Gazzelilerin maruz bırakıldığı  bu soruna en kısa sürede çözüm bulunması için acilen harekete geçilmesi  gerektiğini vurguladı.
 
Ekim 2014'te Mısır'da düzenlenen "Gazze'nin Yeniden İmarı" konulu  konferansta bağışçı ülkeler tarafından taahhüt edilen yardımların yapılması  çağrısında bulunan Hudari, söz konusu toplantının yönetimini yapan Mısır ve  Norveç'ten, bağışçı ülkelerin sorumluluklarını yerine getirmesi için daha çok  çaba sarf etmesini ve inşaat malzemelerin sınır kapılarından bölgeye girişini  engellememesi için işgal güçlerine baskı yapmasını istedi.
 
Hudari, Gazze'deki inşa çalışmalarının önünde, İsrail'in sınır  kapılarında uyguladığı kısıtlamalar ve malzemelerin girişine ancak birçok şartın  yerine getirilmesinin ardından izin verilmesinin olduğunu belirterek,  uluslararası toplumdan, Gazze Şeridi'ndeki ambargonun tam anlamıyla kaldırılması,  sınır kapılarının açılması ve yasaklanmış durumdaki ihtiyaç malzemelerinin  bölgeye girişinin sağlanması için işgal güçlerine baskı yapmalarını talep etti.
 
Gazze'de 2014'ten bu yana evlerinden edilmiş durumdaki Filistinliler,  ya mülteci kamplarında ya konteynerlerde ya da kiralık evlerde yaşamını  sürdürüyor.
 
İsrail ordusunun 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 51 gün süren Gazze  saldırılarında 551'i çocuk olmak üzere 2 binden fazla Filistinli şehit olmuş, 11  binden fazla kişi yaralanmıştı.
 
Filistin makamları, özellikle hava saldırıları nedeniyle harabeye  dönen Gazze'de, 28 bin 366 evin zarar gördüğünü, bunlardan 3 bin 329'unun  tamamen, 23 bin 445'inin ise kısmen yıkıldığını kaydetmişti.
 
İsrail saldırısının ardından Ekim 2014'te Mısır'ın başkenti Kahire'de  düzenlenen "Gazze'nin Yeniden İmarı" konulu uluslararası konferansa katılan donör  ülkeler, yarısı bölgenin imarında, yarısı insani yardım amaçlı kullanılmak üzere  5,4 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulunmuştu.
 
  
 

ETİKETLER