Gaziantep'te Proton Hızlandırma ve Radyofarmasötik Üretimi Tesisi kuruluyor

AA |  24 Mart 2020 Salı - 8:48 | Son Güncelleme : 24 03 2020 - 8:48

Gaziantep'te yerli ve milli imkanlarla kurulacak Proton Hızlandırma ve Radyofarmasötik Üretimi Tesisi Kurulumu Projesi için imza töreni düzenlendi.


Gaziantep Üniversitesinde (GAÜN) gerçekleştirilen törende konuşan  Valisi Davut Gül, projenin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel  Müdürlüğü Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, İpekyolu Kalkınma  Ajansı (İKA) desteğiyle üniversite öncülüğünde hayata geçeceğini söyledi.
Tesisin yerli ve milli imkanlarla yapılacağını ifade eden Gül, şunları  kaydetti:
"Yaklaşık bir yıllık süreçte gerek sunum yaparken gerek yetkili  yerlere anlatırken bu projeye hepimiz inandık.  Sayın Cumhurbaşkanımızın yerli ve  milli sanayi oluşturmak konusunda bir hedefi vardı. Bunun en önemli ayaklarından  biri de medikal sanayi. Gaziantep'in medikal alanda kümeleşmeyle ilgili hedefi  vardı. Üniversitemizin öncülüğünde proje bunun ilk adımı olmuş oldu."
Gül, projenin Türkiye için önemine işaret ederek, "Yaklaşık 32 milyon  liralık bir proje. Türkiye'de kalkınma ajanslarının bir seferde verdiği en yüksek  miktara denk geliyor bu." dedi
GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise tesisin Gaziantep Teknoloji  Geliştirme Bölgesi içerisinde kurulacağını aktardı.

Tesisin tamamlanmasıyla Gaziantep ve bölgenin ilaç ihtiyacının ciddi  anlamda karşılanacağını vurgulayan Gür, şöyle konuştu:
"Radyofarmasötik ilaçların en çok kullandığı ana merkezlerin başında  Gaziantep Üniversitesi geliyor. Bakanımızın bu projeyi buraya verme amaçlarından  biri de hem burada kullanılacak hem de Ortadoğu, Doğu Avrupa, Balkanlar, Orta  Asya ve Kuzey Afrika olmak üzere bu bölgenin ana lojistik merkezi olarak buradan  temin edilecek olması. Proje daha başlama aşmasındayken bile uluslararası  yatırımcıların gözdesi oldu.  Bir taraftan Japon firmalar bir taraftan Amerika  firmaları ortaklığımızla burada ortak bir fabrika ve işletim sistemi kurmak  istiyor. Bu proje hayata geçer geçmez yeni modellemeler yapacağız. Türkiye'de var  olmayan yeni moleküller özelikle Amerika ve Japonya'dan getirilerek burada imal  edilecek ve bunlar dünyanın farklı taraflarına dağıtılacak."
Konuşmaların ardından Vali Gül, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel  Sekreteri Burhan Akyılmaz ve GAÜN Rektörü Ali Gür arasında imza atıldı.
 
Gaziantep'te koronavirüs tedbirleri
Programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Gül, yeni  tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kentte tüm önlemlerin alındığını  söyledi.
Vatandaşlara evlerinde kalmaları tavsiyesinde bulunan Gül, "65 yaş ve  üstü olup da dışarı çıkmama kuralını ihlal eden yaklaşık 500 kişiye idari işlem  yaptık. Kontrollerimiz devam ediyor. Ayrıca hastanelerimizin bahçelerinde  çadırlar kurulacak. Bunun anlamı şu; test alırken hastanenin içine  alınmayacaklar, çadırlarda testler yapılacak. Çok kısa sürede sonucu belli  olacak." dedi.