Gayrimenkulün global borsası Türkiye’de

19 Mayıs 2017 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 19 05 2017 - 2:30

Başbakan Yardımcısı Canikli, gayrimenkul sertifikası çıkartarak milyarlarca dolar finansman sağlama imkanı olduğunu, uluslararası bir gayrimenkul borsası kurulması için harekete geçtiklerini söyledi


Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul sektörünün finansmanı amacıyla  gayrimenkul sertifikasını hayata geçirdiklerini hatırlatarak, bu ürünün daha geniş bir yatırımcı kitlesine hitap ettiğini bildirdi.

Bütün dönüşüm projelerinin tamamı için gayrimenkul sertifikası  çıkartarak içeriden ve dışarıdan milyarlarca dolar finansman sağlanması imkanı olduğunu, bunun zamanla geniş bir alana yayılacağını ifade eden Canikli,  şöyle konuştu:

Dünyada ilk olacak

“Bununla bağlantılı yine entegre diyebileceğimiz bir modeli, projeyi  yakında hayata geçiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, ki geç kalındı, teknik bütün çalışmaları tamamladık. O da Uluslararası Gayrimenkul Borsası... İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) bünyesinde, İSEDAK ülkelerinin katılımıyla uluslararası bir gayrimenkul borsası... Aynen menkul kıymetler borsası gibi... Orada kağıtlar, hisseler el değiştiriyor, burada gayrimenkuller el değiştirecek.

Bütün güvenlik mekanizmaları sistemde var. Bir gayrimenkul satıcısı, konut, arazi, proje, AVM olabilir, borsaya fiyatıyla birlikte girecek. Aracı kurumlar vasıtasıyla... Fiyatını İSEDAK üyesi tüm ülkelere açık şekilde gayrimenkulü satabilecek. Hiçbir risk içermiyor. Hem alıcı hem de satıcı açısından aracı kurumlar garanti ediyor güvenliği. Takasbank veya benzeri bir kuruluş devrede. Parayı tahsil etmeden, tahsil ettiği garanti edilmeden tapu  verilmiyor. Bununla ilgili yasal düzenlemeleri önümüzdeki günlerde Meclis’e sevk edeceğiz. Dünyada  ilk olacak. Başka hiçbir uygulaması yok. Piyasa dijital olacağı için nerede kurulduğunun önemi yok. Ama Türkçe olarak bütün altyapı çalışmalarını yapıyoruz. İSEDAK ülkelerinin kurucusu olduğu, her ülkenin eşit oranda kurucu  hissedarlığa sahip olduğu bir model olacak.”

Merkez’in banka senedi ile bir işi olmayacak

Banka senetlerine ilişkin soruya da Nurettin Canikli, “TCMB’nin banka senedi ile hiç bir işi olmayacak. Yani araç olarak kullanmayacak. Zaten TCMB kanununda bir değişiklik yapmadan, biz o sistemi regüle etmiş olsaydık bile, Merkez Bankası kanunda değişiklik yapmadan yine kullanamazdı. Ama şimdi tamamen piyasadaki hassasiyeti dikkate aldık” dedi. Bu konuda bir vazgeçme olduğuna ilişkin soruya Canikli, “Vazgeçme diyebilirsiniz. Merkez Bankası’nın bu yöntemi, bu aracı hiç bir şekilde kullanması söz konusu olmayacak. Çok net bir şekilde söylüyorum” ifadelerini kullandı.

Yatırımcı görmeden alabilecek

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İSEDAK üyesi 57 ülke bulunduğunu hatırlatarak, isteyen ülkenin gireceğini, katılmak isteyip de teknik altyapısı müsait olmayanlara her türlü desteği doğrudan o ülkelerde vereceklerini de  bildirdi.

Satış panelinde gayrimenkule ilişkin her türlü bilginin ve videonun yer alacağını aktaran Canikli, Türkiye’ye gelmeden, gayrimenkulü görmeden yatırımcının satın alabileceğini bildirdi. Canikli, “Bu yapıyı şu anda oluşturduk. Teknik çalışmalar tamamlandı” dedi.