Galatasaray Lisesi'nin 150. yılı

21 Eylül 2018 Cuma - 10:19 | Son Güncelleme : 21 09 2018 - 10:20

Galatasaray Lisesi'nin 150 yıllık tarihine yer verilen "Galatasaray Lisesi, 150 yıllık bir kültür ortaklığı" adlı bilgilendirme sergisi ilgilileriyle buluştu.


Fransız Kültür Merkezi'nce düzenlenen sergide, Türkiye ve Fransa  arasındaki eğitim ve kültür ilişkisinde bir bağ olarak görülen Galatasaray  Lisesi'nin, kuruluşundan günümüze dek geçirdiği tarihi sürecin yanı sıra, liseye  dair yayınlanan gazete haberleri ve öğrencilerin yayımladığı dergiler de yer  alıyor.

    Serginin açılışında konuşan Fransa İstanbul Başkonsolosu Buchwalter  Bertrand, Türkiye ile Fransa arasındaki ortaklığın temel taşı saydıkları  Galatasaray Lisesi'nin öğretmen ve öğrencileriyle Türkiye'deki modernleşmenin  güçlü savunucularından olduğunu ifade etti.

    Bertrand, Galatasaray Lisesi'nin iki ülke arasındaki dostluğun sembolü  olduğunun altını çizerek "Güçlerimizi birleştirdiğimizde ortaya çıkan yeni bir  güçtür. Bu güzel hikayenin anlatıldığı bu serginin düzenlenmesinde emeği geçen  herkese teşekkür ederim." dedi.

    Galatasaray'ın yıllar içerisinde büyüdüğünü söyleyen Bertrand, 1992'de  kurulan Galatasaray Üniversitesi'nin 25. kuruluş yıl dönümüne de değinerek, "Bu  çifte yıl dönümü hem nostalji dolu kutlamalar hem de projelerin daha da  güçlendirilmesi ve Cumhurbaşkanı Mitterrand'ın dediği gibi, 'Yeni nesillerin ve  yeni umutların yetiştirilmesi için büyük bir fırsattır." diye konuştu.

    Sergi, 3 Ekim'e kadar görülebilecek.