Galataport için yıkım sürüyor

04 Temmuz 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 04 07 2018 - 2:30

Galataport için tarihi yapıların yıkımı devam ediyor. Son olarak İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin eski binası yıkıldı. İstanbul Modern, 3 yıl sonra aynı yerine dönecek.


Kamuoyunda Galataport adıyla binilen Salıpazarı Kruvaziyer limanı projesi tüm hızıyla sürüyor. Projede son olarak İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin bulunduğu 4 Numaralı antrepo yıkıldı. Karaköy Rıhtımından Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsüne kadar uzanan 1.2 kilometrelik sahil şeridinde çalışmalar 2016 yılı sonunda başlamıştı. Önce limanın Karaköy bölgesinde bulunan tek ve iki katlı yolcu kabul ve pasaport işlemlerinin yapıldığı eski binalar ve antrepoların yıkım işi tamamlanmıştı. Daha önce yenileme ve güçlendirme yapılması planlanan Tarihi Karaköy Ana Yolcu Salonu da yıkılan binalar arasına katılmıştı. Tarihi binanın yıkılması bazı sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden olmuştu. İnşaatı yapan firma tarafından aslına uygun bir şekilde yeniden yapılacağı açıklanan binadan geriye, yol tarafında bulunan küçük bir kısım ayakta kalmıştı.
 
Geriye enkaz kaldı
 
Proje alanında çalışmalar hızla sürerken alan içinde yer alan ve bir süre önce taşınan İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin bulunduğu bina da yıkıldı. İstanbul Modern Müzesi 22 Mayıs 2018’de çalışmalar nedeniyle 14 yıldır bulunduğu 4 No’lu antrepodan Beyoğlu Meşrutiyet Caddesindeki eski Union Française binasına taşındı. İstanbul Modern, 3 yıllık inşa süresinin ardından aynı yerde yeniden yapılan binasına dönecek.
 
Dev gemileri ağırlayacak
 
Çalışmaların tamamlanmasını ardından yeni inşa edilecek kruvaziyer gemilere yönelik terminal, eskisinin iki katından daha büyük olacak. Terminal yer altına alınacak. Proje tamamlandığında İstanbul limanına 6 binden daha fazla yolcu kapasiteli dev yolcu gemileri yanaşabilecek. Projeyle Tophane Meydanı’nın İstanbul’un en büyük meydanlarından biri olması da planlanıyor.
 
 

ETİKETLER