Fukuşima'nın etkilediği bölgeler nükleerden tam arıtılmadan dönüşe izin verilebilir

AA |  03 Haziran 2020 Çarşamba - 15:30 | Son Güncelleme : 03 06 2020 - 15:30

Japonya'da hükümetin, Fukuşima Nükleer Santrali çevresindeki bölgelerin tümüyle radyoaktif maddeden arındırılmadan dönüş izni verebileceği bildirildi.


Ulusal basında yer alan haberlerde, merkezi hükümetin, 2011'deki  deprem ve tsunaminin Fukuşima Nükleer Santrali'nde yol açtığı sızıntı sebebiyle  boşaltılan bölgelere yeniden dönüş düzenlemesini kabul etmesinin beklendiği  belirtildi.
 
Söz konusu düzenlemeye göre, radyoaktif maddeden arındırma  işlemlerinin 9 yıldır bitirilemediği 7 bölgedeki ilçe ve kasabalara dönüşe yerel  hükümetlerce   karar verilecek.
 
Bu bölgeler, ileride meskun mahale dönüştürülmemesi şartıyla bağlı  bulundukları idari teşkilatlarca dağıtım ambarı olarak kullanılabilecek.
 
Nükleer Düzenleme Kurumunun (NRA) emirlerin kaldırılması için  yayımlayacağı güvenlik tavsiyelerini ise merkezi hükümet onaylayacak.
 
Mevcut prosedürler yürürlükteyken istisnai ve daha hızlı şekilde geri  dönüşü sağlayacak düzenlemeyi, Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, Çevre  Bakanlığı ve Rekonstrüksiyon Ajansının da desteklediği belirtildi.
 
Fukuşima'da tahliyeler, yıllık hava yollu radyasyon değerinin 20  milisievertten fazla tespit edildiği noktalarda ilan edilmişti. Mevcut  düzenlemede, radyasyonun yıllık 20 milisievertin altına düşmesi, su şebekelerinin  arıtılması ve konunun yerel idari teşkilatlarla yeterli ölçüde ele alınmış olması  şartları aranıyor.