Fuat Oktay duyurdu! Türkiye çekildi

AA |  13 Kasım 2018 Salı - 15:24 | Son Güncelleme : 14 11 2018 - 16:33

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin İtalya'da düzenlenen Uluslararası Libya Konferansı'ndan çekildiğini açıkladı.


Konferansın yapıldığı Palermo kentindeki otelde basın mensuplarına  konuşan Oktay, "Uluslararası toplum maalesef bu sabah tek vücut olamamıştır. Son  dakikadaki emrivakisiyle bazıları İtalyan ev sahipliğini suistimal ederek sürece  tek taraflı müdahalede bulunmuştur. Kimi ülkelerin süreci kendi çıkarları  doğrultusunda sakatlamaya çalışmaları devam ettiği müddetçe Libya'da istikrar  sağlanamaz." ifadesini kullandı.
 
Oktay, Libya'nın daha fazla değil daha az dış müdahaleye ihtiyacı  olduğunu belirterek "Diğerlerinin aksine biz, Libya'daki ve bölgesel tüm  aktörlerle geniş diyaloğa açığız. Libya'daki mevcut zorlu durumda sorumluluğu  bulunanların ülkenin düzelmesine herhangi bir olumlu katkı yapmaları mümkün  değildir." diye konuştu.
 
Türkiye'nin yer almadığı bu tür toplantıların sürece katkı  sağlamasının mümkün olmadığına dikkati çeken Oktay, "Bu sabah bazı taraflar  arasında düzenlenen gayriresmi toplantı ve bunların Akdeniz bölgesindeki başlıca  aktörler olarak sunulması bizim şiddetle karşı çıktığımız çok yanıltıcı ve zarar  verici bir yaklaşımdır. Türkiye derin hayal kırıklığıyla toplantıyı terk ediyor."  değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER