Fuat Oktay: Diyanet tüm önlemleri almalıdır

AA |  03 Mart 2019 Pazar - 19:29 | Son Güncelleme : 03 03 2019 - 20:15

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay "15 Temmuz hain darbe girişimi birlik ve bütünlüğümüzü hedef aldığı kadar milletimizin dini ve manevi dünyasını da hedef almıştır. Diyanet İşleri Başkanlığımız, benzer bir fitne ve ihanetin bir daha yaşanmaması için gerekli tüm önlemleri almalıdır." dedi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat  Oktay, Kızılcahamam ilçesinde bir otelde, Diyanet İşleri Başkanlığı  tarafından düzenlenen 3. İlçe Müftüleri Kongresi'nde yaptığı konuşmada, kongre  münasebetiyle Diyanet İşleri Başkanlığı mensuplarıyla bir arada olmaktan dolayı  bahtiyarlık duyduğunu belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en kalbi selam ve sevgilerini  ileten Oktay, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sunulan hizmetlerin etkin  şekilde yürütülmesi, uygulamada yöntem birliğinin sağlanması ve başkanlık  mensupları arasında iletişimin güçlendirilmesi için ülkenin her köşesinde görev  yapan müftülerle yapılan bu tür buluşmaların son derece önemli olduğunu söyledi.
 
Oktay, farklı temalarla 2014 yılından bu yana gerçekleştirilen ilçe  müftüleri kongrelerinin bu yıl "Değişen Dünyada, Değerlerin Korunmasında Diyanet  Hizmetleri" temasıyla gerçekleştirilmesini anlamlı bulduğunu ifade etti.
 
"Batı'da yükselen İslam karşıtlığı ve ırkçılık söylemleri  bulunmaktadır"
 
Dini, ahlaki ve kültürel değerlerin korunarak ve geliştirilerek  gelecek nesillere aktarılmasının Diyanet İşleri Başkanlığının ana gündem  maddelerinden bir tanesi olmasının geleceğe yönelik umutları artırdığına dikkati  çeken Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Günümüzde küreselleşmenin ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle öz  değerlerimizi korumak zorlaşmakta ve kritik bir hal almaktadır. Bunun yanı sıra  dünyada 90'lı yıllardan bu yana, tüm ülkeleri etkisi altına alan paradigma  değişimleri yaşanmaktadır. Bunların arasında ne yazık ki Batı'da yükselen İslam  karşıtlığı ve ırkçılık söylemleri bulunmaktadır. Yükselen İslamofobi trendi ve  değerlerimizin kaybolma tehlikesi karşısında başta müftülerimiz olmak üzere din  görevlilerimizin tümüne önemli görevler düşmektedir. Değerlerimizin korunması  için özellikle çocuk ve gençlerimize yönelik çalışmalar yapmak birinci  önceliğimiz olmalıdır. Çocukluk ve gençlik, insanın karakterinin oluştuğu en  önemli devre. Gençliğimiz için yapacağımız çalışmalar değerlerimizin aktarımını  sağlayacak ve toplumumuzu geleceğe hazırlayacaktır. Rabbimizin gencin fıtratında  var ettiği duyguların doğru bir rehberlikle yönetilmesi, değerlerimizin gelecek  nesillere aktarımı açısından önemlidir. Gençlerimizin kimlik ve kişilikleri,  dini, ahlaki ve kültürel değerlerimizle yoğrularak şekillenmeli, nesillerimiz,  değerlerimizi tahrip edecek her türlü etmenden din görevlilerimiz vesilesiyle  korunmalıdır."
 
Oktay, zararlı alışkanlıklar ve tehlikeli akımlara karşı gençlerde  bilinç ve farkındalık oluşturmanın Diyanet İşleri Başkanlığının en temel  önceliklerinden birisi olması gerektiğini dile getirdi.
 
"Gençlere rehberlik"
 
"Gençlerimize sahip çıkmazsak, istikbalimizi karartmayı hedefleyenler  onları tuzaklarına çekecektir." diyen Oktay, "Kötülüklerle mücadelenin en iyi  yolu, iyilikleri çoğaltmak ve kötülüğe alan bırakmamaktır. Gençlerimize rehberlik  eder, örnek olursak, iyi örneklerin yolunu açarsak, bu ülkenin gençleri  Kandil'den, Pensilvanya'dan emir alan şer odaklarının ve geleneğimize uygun  olmayan tehlikeli akımların ağlarına düşmeyecektir." ifadelerini kullandı.
 
Oktay "15 Temmuz hain darbe girişimi birlik ve bütünlüğümüzü hedef aldığı kadar milletimizin dini ve manevi dünyasını da hedef almıştır. Diyanet İşleri Başkanlığımız, benzer bir fitne ve ihanetin bir daha yaşanmaması için gerekli tüm önlemleri almalıdır." dedi.
 
Oktay, bu bağlamda 2018 yılı Mevlid-i Nebi Haftası'nda ana tema olarak  "Peygamberimiz ve Gençlik" konusunun belirlenmesinin önemli bir etki  oluşturduğunu söyleyerek, "Gençliğe Değer" projesinin tüm il ve ilçelerde  harekete geçirilmesinin takdire şayan olduğunu aktardı. Müftülere seslen Oktay,  şunları kaydetti:
 
"Sizlerden beklentimiz, gençliğe yönelik çalışmalara, gönüllülük  esasını dahil ederek projeleri sürdürülebilir kılmanızdır. Gençliğin heyecanı ve  enerjisiyle İslam'ın hakikatleri buluşursa dünya ne kadar güzelleşir bir düşünün.  Müftülüklerce lise ve ilköğretim öğrencilerine yönelik çeşitli yarışmalar  düzenlendiğini ve yarışmalarla genç kitlelere hızlı ve etkili bir şekilde  ulaşıldığını biliyor ve takip ediyorum. Başkanlığın gençlik çalışmalarının  programlı bir şekilde yürütülmesine katkı sağlamak amacıyla, müftülükler  bünyesindeki gençlik koordinatörleri daha aktif olarak kullanılabilir. Üniversite  öğrencisi gençlerimize yönelik özel çalışmalar yapmalı, var olan yurt  çalışmalarını yaygınlaştırmalıyız. Gençlerimize doğrudan temas eden programların  yanı sıra sizleri, genç hafızlar programı, gençlik kampları gibi programları ve  bağımlılıkla mücadele çalışmalarınızı hem nitelik hem nicelik anlamında  zenginleştirmeye davet ediyorum. Gençlerin yanı sıra hanımlarımız konusunda da  son derece hassas olmalısınız. Dinimizin ve medeniyetimizin kadına bakışının,  daima kadınların saygınlığını ve haklarını korumak üzerine olduğunu hatırlayarak  görevlerinizde kadının onurunu ve toplumsal konumunu hedef alan tüm ayrımcı tutum  ve tavırlardan uzak duracağınıza inanıyorum. Unutmamalıyız ki cennet anaların  ayakları altındadır."

ETİKETLER