Fuat Oktay'dan ABD'nin yaptırım kararına tepki

02 Ağustos 2018 Perşembe - 10:34 | Son Güncelleme : 02 08 2018 - 13:44

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ABD’nin yaptırım kararına tepki gösterdi. Oktay, “Büyük devletler uluslararası hukuk içinde davranır. Büyük devlet olmak askeri coğrafi büyüklükle olmaz” ifadelerini kullandı.


Sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklama yapan Fuat Oktay, şu ifadeleri kullandı:"Yaşanan son gelişmeler, büyük devlet olmanın ekonomik, askeri veya coğrafi büyüklük ile aynı olmadığını bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. Büyük devlet olmak, uluslararası hukuk çerçevesinde hareket etmeyi, yapılan anlaşmalara bağlı olmayı, adalet ve saygınlık ilkesine sadık kalmayı, halkının çıkarlarını küçük çıkar gruplarının üstünde tutmayı ve daima mazlumların yanında olmayı gerektirir. Biz, bayrağı, vatanı ve milletiyle birlikte büyük bir Devletiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyük devlet olmanın gereğini yapmaktan bir an bile tereddüt etmeyiz."

AK PARTİ'DEN SERT TEPKİ 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir  Ünal, ABD'nin kararına ilişkin, "Yaptırım kararını hükümete karşı ya da iki  bakanımıza karşı bir yaptırım olarak görürsek yanlış olur, bu Türkiye Cumhuriyeti  devletine karşı bir saldırgan tutum." dedi. 
 
Ünal, NTV canlı yayınında ABD'nin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile  İçişleri Bakanı Soylu'ya yönelik aldığı yaptırım kararını değerlendirdi.
 
 "Yaptırım kararını hükümete karşı ya da iki bakanımıza karşı bir  yaptırım olarak görürsek yanlış olur, bu Türkiye Cumhuriyet devletine karşı bir  saldırgan tutum." diyen Ünal, dün TBMM'de grubu bulunan 4 siyasi partinin ortak  bildiri yayımlayarak bu konuya dikkati çektiğini vurguladı.
 
Ünal, ABD yönetiminin bir süredir sadece Türkiye'ye yönelik değil  başta Almanya olmak üzere birçok ülkeye yaptırımlar uyguladığını ve tehditkar bir  dil kullandığını anımsatarak, "Geçmişte ABD yönetiminin Rusya ve İran'a dönük  yaptırımları vardı. Birileri Türkiye'ye dönük yaptırımları Rusya ve İran  denkleminde değerlendirmek gibi bir yanlışlığın içerisine düşüyorlar." ifadesini  kullandı.
 
Türkiye'nin ABD yönetimi ile ilişkilerinde Rusya ve İran'ın konumunda  olmadığını vurgulayan Ünal, "Mukayese edilecekse Türkiye Almanya ile mukayese  edilmelidir. Almanya'ya dönük yaptırımlar ve Türkiye'ye dönük yaptırımlar  arasındaki benzerliklere belki atıfta bulunabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Mahir Ünal, Türkiye'nin yaptırımlar uygulanarak ilişki kurulabilecek  bir ülke olmadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:
 
"(Türkiye'nin iç meselelerine müdahil oluruz, yaptırımlar uygularız ve  bu yaptırımlarla da sonuç alırız.) Böyle bir şey söz konusu değil. Yani ABD  yönetimi Türkiye ile ilişkilerinde son derece rasyonel bir zeminde kalmak  durumundadır. Bu irrasyonel bir zemindir. Türkiye, ABD ile ilişkilerinde soğuk  kanlı ve kararlı davranmaya devam edecek. ABD'nin içinde farklı kanatların bir  taraftan Türkiye ile değişik alanlarda ilişkilerini geliştirmek için çalışmalar  yaptığını da biliyoruz. Burada mütekabiliyet esasına göre Türkiye gerekli cevabı  verecek."
 
Terörle mücadele
 
Ünal, soru üzerine Türkiye'nin terör ve teröristle mücadeleyi en etkin  şekilde sürdüğünü anlattı.
 
Ünal, PKK'nın bebek katili olduğunu vurgulayarak, "Apo'nun namı diğer  ismi nedir? 'Bebek katilidir.' Bu bebek katili örgütü alkışlayan, bebek katili  örgütün partisine oy vermekle övünen bizim sözde aydınlarımız, entelektüellerimiz  ve sanatçılarımız olduğu sürece, bu zihniyet değişmediği sürece Türkiye'de gerçek  anlamda biz terörle mücadele ediyoruz diyemeyiz." diye konuştu.
 
Hakkari'nin Yüksekova terör saldırısında hayatını kaybeden Nurcan  Karakaya ve 11 aylık Bedirhan Mustafa Karakaya için düzenlenen cenaze töreni  sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın idam konusundaki açıklamalarının  hatırlatılması üzerine Ünal, idam konusunun uzun süredir Türkiye'de  tartışıldığını ve toplumun bu konuda ciddi hassasiyeti olduğunu, siyasetin  toplumsal taleplere, ihtiyaçlara ve hassasiyetlere karşı her zaman duyarlı  olduğunu dile getirdi.
 
İdamın anayasa değişikliği ile tekrar getirilmesinin TBMM'deki  uzlaşmaya bağlı olduğunu belirten Ünal, "Hem MHP olsun hem AK Parti olsun, biz  Cumhur İttifakı olarak bir mutabakat gördüğümüzde, bu konunun TBMM'de  gerçekleşebilme ihtimalini gördüğümüzde gereğini yaparız." dedi.
 
AK Partideki kongre süreci
 
AK Parti'nin yönetiminin, MYK'nin değişeceği yönündeki haberlere  ilişkin değerlendirmeleri sorulan Ünal, AK Parti'nin temel niteliğinin yenilenme  olduğuna işaret etti.
 
Muharrem İnce'nin, "AK Parti, CHP'deki yapı değişmesin istiyor."  sözleri hatırlatılan Mahir Ünal, AK Parti, bir siyasi partinin iç işlerine  karışmayacağını, CHP'nin Türk siyasetine yansıyan tarafını konuştuklarını  kaydetti.
 


ETİKETLER