Fuat Oktay: 20 milyar lira tasarruf sağlayacağız

AA |  05 Mart 2019 Salı - 22:29 | Son Güncelleme : 05 03 2019 - 22:29

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: "Sıfır atık uygulamasını hayata geçirdik. 2023 sonuna kadar tüm illerimizde uygulamaya geçecek bu geri dönüşüm sistemiyle hem doğamızı koruyacak hem de yaklaşık 20 milyar lira tasarruf sağlayacağız." dedi.


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sinop'taki temasları kapsamında Erfelek ilçesindeki halk  buluşması programının ardından Kaymakam Muhammed Yılmaz'ı ziyaret etti.
 
Burada brifing alan Oktay, daha sonra esnaf ziyaretinde bulundu.  Oktay, ziyaret sırasında kendisini çay içmeye davet eden vatandaşlarla bir  kahvehanede bir süre oturarak sohbet etti.
 
Ardından Cumhur İttifakı'nın Sinop Belediye Başkan Adayı Ali Çöpçü'nün  proje tanıtım toplantısına katılan Oktay, yaptığı konuşmada, 17 yıldır yönetim ve  belediyecilikteki tecrübe ve birikimlerini sürekli zenginleştirerek,  vatandaşların hizmetine sunduklarını söyledi.
 
Eğitimden sağlığa, ulaştırmadan enerjiye, toplu konuttan tarıma kadar  her alanda ülkenin geliştiğine  işaret eden Oktay, "Her alanda şehirlerimizi daha  yaşanabilir hale getirdik ve yatırımlarımızı hayata geçirdik. Sinop'a gelir  gelmez iki denizin arasında cennet gibi duran şehrin güzelliğine hayran kaldım.  Ancak daha önce Sinop’ta çöplerin denize döküldüğüne ilişkin bazı görüntüler  ortaya çıkmıştı. Altını çizerek ifade etmek isterim ki, çöplerin toplanması ve  geri dönüşüme kazandırılması sürecinde, toplama noktası asla sahiller olamaz,  olmamalı." diye konuştu.
 
"20 milyar lira tasarruf sağlayacağız"
 
Temiz bir gelecek için çevreci politikalar geliştirdiklerini anlatan  Oktay, şöyle konuştu:
 
"Biz hem geri dönüşüme, hem sahillerimizin hem denizlerimizin  temizliğine azami önem veriyoruz. Bu doğrultuda, "sıfır atık" uygulamasını hayata  geçirdik. 2023 sonuna kadar tüm illerimizde uygulamaya geçecek bu geri dönüşüm  sistemiyle hem doğamızı koruyacak hem de yaklaşık 20 milyar lira tasarruf  sağlayacağız. Temiz hava merkezlerimizle tüm illerimizin hava kalitesini an be an  takip ediyoruz. Düzenli olarak denizlerimizde kirlilik izleme ve ölçüm  çalışmaları yapıyoruz.17 yılda mavi bayraklı plaj statüsü kazanan sahil sayımız  332’dir. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde attığımız tüm bu adımlarla,  vatandaşlarımızın hayat kalitesini artırmayı, çevreyi koruyarak gelecek nesillere  sağlıklı bir ülke emanet etmeyi hedefliyoruz."
 
"Bu millet hainliğin bedelini ödetir"
 
Oktay, devlet olarak ülkenin kalkınması için var güçleriyle  çalıştıklarını, ülkeye yönelik içeriden ve dışarıdan karşı yapılan tehditleri de  kaynağında yok etmeyi sarsılmaz bir kararlılıkla sürdürdüklerini dile getirdi.
 
Adı ne olursa olsun, arkasında kimler olursa olsun terörün hedefinin  birlik, beraberlik ve istikrarı zaafa uğratmak olduğunu aktaran Fuat Oktay, "780  bin kilometrekarelik vatan toprağında buna teşebbüs edenlerin karşısında biz  dimdik durduk, durmaya devam edeceğiz ve şer odaklarına fırsat vermeyeceğiz.  Buradan biz kez daha ifade etmek istiyorum ki, PKK’sı, FETÖ’sü tüm hain terör  örgütlerinin maşaları; nereye kaçarsanız kaçın, nerede olursanız olun bundan  sonra size bu dünyada rahat yok. İnlerine gireceğiz dedik, girdik mi, girdik. Bu  millet hainliğin bedelini ödetir. Bu devlet ihaneti kabul etmez." ifadesini  kullandı.
 
Milli tarım projesi ile tarımsal ithalatı azaltarak ihracatı arttırıp  tarımsal hasılayı daha da yükselteceklerini vurgulayan Oktay, "İhracattaki  şahlanışımız da sürüyor. Geçen yıl 168 milyar ihracat rakamı ile Cumhuriyet  tarihinin rekorunu kırdık. İhracatımız, geçen yılın şubat ayına göre yüzde 3,7  artışla 14 milyar 312 milyon dolara ulaştı. Aynı zamanda ithalatımız da yüzde  18,7 azalışla 16 milyar 161 milyon dolara geriledi. Yani dış ticaret açığımız  azalıyor." dedi.
 
Oktay, enflasyonda düşmenin sürdüğünü, ekonomideki düzelmenin ve  rahatlamanın güçlenerek sürdüğünü anlattı.
 
Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, zenginleştikçe, bundan 82 milyon  vatandaşın tamamının, 81 vilayetin her birinin payına düşeni alacağını söyleyen  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Yeter ki siz birliğinizi, beraberliğinizi,  dayanışmanızı güçlü tutun. Bu yolda birlikte el ele, omuz omuza yürümeye devam  edeceğiz." ifadelerini kullandı.
 
Reformları hayata geçirmeye devam edeceğiz
 
Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin her geçen gün daha da  pekişerek başarıyla yürümekte olduğunu belirtti. Oktay, "2002'de başlattığımız ve  bugüne kadar kararlılıkla sürdürdüğümüz millete hizmet seferberliğini önümüzdeki  seçimlerde bir üst aşamaya taşıyacağız. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde,  demokraside ve ekonomide Türkiye'yi dünyanın en ileri ülkeleri seviyesine  çıkartacak reformları hayata geçirmeye devam edeceğiz." diye konuştu.
 
Oktay, 31 Mart seçimlerini de başarıyla tamamlayarak ülke ve millet  olarak 4,5 yıllık dönemde, hedeflere daha da odaklanmış bir şekilde  ilerleyeceklerini vurguladı.
 
Hatay Belediye Başkanı'nın sözleri
 
Bu dönemde atacakları adımları gelecek nesillere emanet edecekleri  2053 ve 2071 vizyonları açısından da son derece önemli olduğunu ifade eden  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, şunları kaydetti:
 
"Bu sebeple şehirlerimizin vizyonsuz ve plansız bir şekilde işi  gönülden yapmayanların elinde harap olmasını izleyemeyiz. 'Oy yoksa hizmet de  yok' diyen Hatay Belediye Başkanı'nın düştüğü garabet tutum, bizlere yakışmaz.  Unutmayın ki bu milletin değerlerine sahip çıkamayanlar şehircilik mirasına hiç  sahip çıkamazlar. Bu bilinçle 31 Mart'a 'memleket işi gönül işi' diyerek  yürüyoruz. İl ve ilçelerimizde gönül belediyeciliği kazandıkça inşallah ülkemizin  yarınları daha da aydınlanacaktır. Bakanlıklarımızdan belediye birimlerine kadar  şehirlerimizle ilgili tüm planları, projeleri, yatırımları, hizmetleri bizler de  yakından takip edeceğiz. "
 
Oktay, başkan adayları Ali Çöpçü'nün Sinop'ta yeni bir sayfa açmaya  hazırlandığını belirterek, "31 Mart'ta Sinop gönül belediyeciliğine 'evet' dediği  zaman nelere kavuşacak biliyor musunuz? Sinop, layık olduğu hizmete, yatırıma ve  icraata kavuşacak." şeklinde konuştu.
 
Kente 17 yılda yapılan yatırımlar 
 
Sinop'a son 17 yılda toplam 14 milyar lira yatırım yaptıklarını  aktaran Oktay, kentte eğitimden sağlığa ulaşımdan altyapıya gerçekleştirdikleri  yatırımları anlattı.
 
Sinop'ta mevcut okulları yenilemekle kalmadıklarını, yeni okullar,  derslikler inşa ettiklerini belirten Oktay, bugün 9 fakültesi, 6 meslek  yüksekokulu ve 11 bin öğrencisiyle bölgesinin çekim merkezine dönüşen Sinop  Üniversitesini şehre kazandırdıklarını ifade etti.
 
Oktay, sağlıkta 5 yeni tesis yapıldığını, bu alanda en yeni  teknolojileri Sinopluların ayağına getirdiklerini söyledi.
 
Kentte 2002 yılında sadece 4 kilometre bölünmüş yol bulunduğunu  aktaran Oktay, Sinop'u diğer şehirlere bağlayan devlet yollarını 315 kilometreye;  ilçe, belde ve köyleri şehir merkezine ulaştıran il yollarını 258 kilometreye  çıkardıklarını anlattı.
 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, şunları kaydetti:
 
"Böylece kente erişimi daha hızlı ve güvenli hale getirerek Sinop'taki  kara yolu ağını 126 kilometresi bölünmüş yol olmak üzere 573 kilometreye  ulaştırdık. Nereden nereye. Havalimanımızı yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli bir  hale dönüştürmek için yeni bir terminal binası yaptık. Enerjide dışa  bağımlılığımızı azaltmak için Sinop'a büyük değer katacak olan Sinop Nükleer  Santrali için 2013 yılında harekete geçtik. Sinop nükleer santrali  tamamlandığında, yıllık 34 milyar kilovat elektrik üretimi gerçekleştirecektir.  Yatırım demek istihdam demek. Santralin inşası sırasında 12 bin kişiye,  tamamlandıktan sonra da 3 bin 500 kişiye istihdam sağlamasını öngörüyoruz. Sinop  Nükleer Santrali, hem ekonomimize ivme kazandıracak hem bölgeye değer katacak hem  de ülkemizin enerji talebini büyük ölçüde karşılayacaktır."
 
Programa, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, AK Parti Sinop  Milletvekili Nazım Maviş, AK Parti Sinop İl Başkanı Uğur Giresun ve partililer  katıldı.

ETİKETLER