Fransız yazarın küstah açıklamalarına yanıt

AA |  20 Ağustos 2018 Pazartesi - 2:26 | Son Güncelleme : 20 08 2018 - 2:26

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Fransız yazar Bernard Henri-Levy'nin Türkiye'nin NATO'da güvenilmez müttefik olduğu iddialarına yanıt verirken "Bu iddia onlarca yıllık tarihi yok sayıyor. Türkiye, DEAŞ ve diğer dini aşılıkçılara karşı cephede savaşan bir ülke, NATO'nun güney kanatının koruyucusu olarak ve örgüt içindeki en büyük ikinci silahlı kuvvetlere ev sahipliği yaparak 60 yıldan uzun süredir gururlu ve vazgeçilmez bir müttefik olmuştur." ifadelerini kullandı.


Büyükelçi Kılıç, Wall Street Journal için kaleme aldığı "Türkiye  güvenilir bir NATO üyesi, hep de öyle oldu" başlıklı makalesinde, Fransız yazar   Levy'in aynı gazetede geçen hafta "NATO Türkiye'yi kapı dışarı etmeli" başlığıyla  yazdığı makalesindeki iddialarına yanıt verdi.
 
Levy'nin makalesinde Türkiye'nin "güvenilmez bir müttefik olduğunu"  iddia ettiğine anımsatan Kılıç, "Bu iddia onlarca yıllık tarihi yok sayıyor.   Türkiye, DEAŞ ve diğer dini aşılıkçılara karşı cephede savaşan bir ülke, NATO'nun  güney kanatının koruyucusu olarak ve örgüt içindeki en büyük ikinci silahlı  kuvvetlere ev sahipliği yaparak  60 yıldan uzun süredir gururlu ve vazgeçilmez  bir müttefik olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.
 
"TÜRKİYE, SURİYELİLERE GÜVENLİ LİMAN SAĞLIYOR"
 
Kılıç. Levy'nin, Türkiye'yi "İslami aşırıcılığı yaymak" ve  "Suriye'deki şiddeti kışkırtmak" ile suçladığına işaret ederek, "Gerçek bunun tam  tersi. Şu anda terörden uzak bir şekilde yaşayan ve hükümetimiz tarafından  kurulan evler, okullar ve sağlık merkezlerine erişimi olan yaklaşık 4 milyon  Suriyeli sığınmacıya güvenli bir liman sağlıyoruz. (Levy) Belki de Cerablus'da  Türk askerinin karşısında DEAŞ'ın aldığı yenilgiyi ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin  DEAŞ'a karşı açtığı ve kazandığı diğer savaşları unutmuştur." görüşünü paylaştı.
 
Levy'in Türkiye'de halifelik olduğuna dair iddialarına da Kılıç şu  ifadelerle karşılık verdi:
 
"Diğer NATO müttefikleri gibi Türkiye de hükümeti halkı tarafından  özgürce seçilen bir demokrasidir, Levy'in iddia ettiği gibi bir halifelik düzeni  yoktur.Türk demokrasisi, seçimlere yüksek bir katılımla enerjik ve dinamiktir.  Sayılar gerçeği anlatıyor. Son zamanların  en çok uluslararası gözlemci  tarafından izlenen seçimlerde, seçmenlerin yüzde 86,2'si sandık başına giderek  oyunu kullandı. 50 milyondan fazla Türk, 6 farklı aday için sandık başına gitti."
 
"NATO, KÜRESEL GÜVENLİĞİ SAĞLIYOR"
 
Kılıç, "NATO'nun en önemli stratejik konuma sahip ülkesi olarak,  Türkiye örgütün öngörülemez zorluklarla karşı karşıya kaldığı bir zamanda küresel  güvenliği sağlıyor." ifadesini kullanan Kılıç, Türkiye'nin gayrisafi yurt içi  hasılasının yüzde 2'sini 2024'e kadar savunma alanında harcama taahhütü verdiğini  ve askeri ekipman harcamalarının savunma bütçesi içindeki payının NATO'nun  öngördüğü yüzde 20'nin zaten üzerinde olduğunu anımsattı.
 
İncirlik Üssü'nün de NATO içerisindeki önemine değinen Kılıç  makalesine şu ifadelerle son verdi:
 
"Türkiye'nin İncirlik Üssü de ayrıca DEAŞ'a karşı kurulan uluslararası  koalisyonunun önemli bir noktası. Suriye sınırının 60 mil (96,5 kilometre)  yakınındaki üssün cephelere yakınlığı koalisyon atış misyonlarına yakıt ikmali  kalmadan havada daha uzun süre kalma ve daha hızlı müdahale imkanı sunuyor. Bu  ABD'lilerin ve koalisyon üyelerinin hayatını kurtarıyor. İncirlik düşmanlarımızı  kaçıran operasyonların düzenlenmesinde hayati bir rol oynuyor.  Bu zorlu  zamanlarda NATO müttefiklerimizin yanında durduk ve hepimizin güvenliği için  gelecek tehditlere karşı durmak için cephelerde gururla kaldık,  müttefiklerimizden de bundan başka bir şey istemedik."

ETİKETLER