Fransa'yı 89 bin polis, Paris'i zırhlı araçlar koruyacak

AA |  07 Aralık 2018 Cuma - 1:02 | Son Güncelleme : 07 12 2018 - 1:02

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, "sarı yeleklilerin" ülke genelinde cumartesi düzenleyecekleri gösterilerde 89 bin polisin görev yapacağını ve sadece Paris'i 8 bin polisin yanı sıra bir düzine zırhlı aracın koruyacağını açıklarken, muhtemel şiddet eylemleri nedeniyle başkentte kepenklerin açılmayacağı belirtildi.


Philippe, TF1 kanalına yaptığı açıklamada, cumartesi ülke genelinde  "sarı yeleklilerin" yapacağı gösterilerde yoğun güvenlik önemli alınacağını  söyledi.
 
Gün içinde Senato'da yaptığı konuşmada ülke genelinde 65 bin polisin  görev alacağını söyleyen Philippe, televizyon kanalındaki açıklamasında ise bu  sayıyı 89 bine çıkardı.
 
Paris'e 8 bin polis, bir düzine zırhlı araç
 
Sadece Paris'te 8 bin polisin görevlendirileceğini duyuran Philippe,  ayrıca başkente bir düzine zırhlı aracın da konuşlandırılacağını söyledi.
 
İstifa çağrılarını reddeden Philippe, "Protesto için değil yok etmek  için gelen insanlarla karşı karşıyayız." dedi.
 
Paris'e zırhlı araçların konuşlandırılması, 2005 olayları sonrası bir  ilk olacak.
 
Kepenkler açılmayacak
 
Fransa basınına göre, yetkililer, geçen hafta yaşanan dükkanların  yağmalanması, camların kırılması, araçların ve bazı binaların ateşe verilmesi  gibi şiddet olaylarının tekrarlanmasından endişe ediyor.
 
Bu kapsamda polis, Champs-Elysees'deki mağazalar ve restoranlara bir  not göndererek "sarı yeleklilerin" cumartesi yapacağı gösteri sırasında olası  şiddet olayları konusunda uyarıda bulundu.
 
Notta, bu iş yerlerinden kapı ve pencerelerini kapalı tutmaları,  dışarıda sandalye ve masa bırakmamaları istendi.
 
Müzeler kapalı, opera programları iptal
 
Gösteriler, Paris'in kültür hayatını da etkilerken, Champs-Elysees  yakınlarındaki müzelerden yapılan açıklamalarda, cumartesi kapıların kapalı  tutulacağı belirtildi. Paris'in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki  programların da iptal edildiği duyuruldu.
 
Paris'in sembolleri kapatılacak
 
Paris'in sembollerinde Eyfel Kulesi yönetiminden yapılan açıklamada da  gösteriler nedeniyle kulenin ziyarete kapalı olacağı, önceden alınan biletlerin  ücretinin iade edileceği belirtildi.
 
Geçen haftaki gösteriler sırasında zarar gören Zafer Takı'nın da  kapalı kalmaya devam edeceği duyuruldu.
 
Protestolar
 
Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine  tepki olarak 17 Kasım'da başlayan sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede son  yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.
 
Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal  bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron'dan akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların  iyileştirilmesini talep ediyor.?
 
Başkent Paris'in Champs-Elysees Caddesi çevresinde 1 Aralık'ta  düzenlenen, binlerce kişinin katıldığı gösteride polisin eylemcilere sert  müdahalesi, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması, iş yerlerinin  yağmalanması, sık aralıklarla ses bombalarının patlatılması ve alevlerin  yükselmesi, kenti "kaosa" sürüklemişti.
 
Champs-Elysees çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza,  protestolar nedeniyle kepenk indirmiş ve çevrede de 3 ila 4 milyon avroluk hasar  oluşmuştu. Ülkenin birçok kentindeki gösterilerde de caddeler ve yollar  kapatılmıştı.
 
Gösterilerin başından bu yana çıkan olaylarda 3 kişi hayatını  kaybetmiş, 222'si güvenlik görevlisi 1043 kişi yaralanmış ve 1424 kişi gözaltına  alınmıştı.
 
"Sarı yeleklilerin" protesto ettiği akaryakıt zamlarının 2019 yılı  için iptal edildiği açıklanmıştı.
 

ETİKETLER