Fransa ve İtalya'da bir günde bin 27 kişi öldü

AA |  26 Mart 2020 Perşembe - 22:00 | Son Güncelleme : 26 03 2020 - 22:00

İtalya ve Fransa'da Kovid-19 salgınından ölenlerin sayısı son 24 saatte bin bin 27'e yükseldi


 İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle son 24  saatte 662 kişi hayatını kaybetti, toplam ölü sayısı 8 bin 165 oldu.   
 
Ülkede, 5 hafta önce patlak veren Kovid-19 salgınına ilişkin  başkentteki Sivil Savunma Genel Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısında,  Sivil Savunma yetkilisi Agostino Miozzo günlük verileri açıkladı.  
 
Miozzo, ülkede mevcut yeni tip koronavirüs vaka sayısının 62 bin 13'e  ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19  bulaşanların toplam sayısının ise 80 bin 539'a çıktığını duyurdu.  
 
Dün, 9 bin 362 olarak açıklanan iyileşenlerin sayısının, bugün 999’luk  artışla, 10 bin 361'e ulaştığı bilgisini paylaşan Miozzo, ölü sayısının son 24  saatte 662 artarak 8 bin 165'e yükseldiğini kaydetti.
 
Kısmi düşüş durdu
 
Ülke genelinde bugün tespit edilen 4 bin 492 yeni vaka, son 4 gündür  görülen kısmi düşüşün durduğunu ortaya koydu.
 
Söz konusu artış, ülkede en çok vaka ve ölü sayısının görüldüğü  Lombardiya’da tespit edilen 2 bin 543 yeni vakadan kaynaklandı.  
 
Borelli'nin Kovid-19 testi negatif çıktı
 
Diğer yandan dün rahatsızlanan Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo  Borrelli'ye yapılan Kovid-19 testinin negatif çıktığı belirtildi.  
 
Roma'da yeni vaka sayısında düne göre düşüş gözlenirken; başkentin 40  kilometre kuzeydoğusundaki Nerola kasabasında 72 kişide Kovid-19 testi pozitif  çıktı. Ardından Lazio Bölgesel Yönetimi, kasabayı "kırmızı bölge" ilan ederek  giriş çıkışlara kapattı.
 
"Avrupa, başından beri bu salgını küçümsedi"
 
Ülkede en çok vakanın ve ölü sayısının görüldüğü kuzeydeki Lombardiya  Bölgesi'nin Bölgesel Yönetim Başkanı Attilio Fontana, AA'nın da üyesi olduğu  Yabancı Basın Derneği üyesi gazetecilerin sorularını video konferans yöntemiyle  yanıtladı.
 
Fontana, "Son birkaç gündür yeni vaka sayısındaki artış stabilize  seyrediyordu ancak bugün yeniden yükseldi ve ne yazık ki 2 bin 500’ü aşkın yeni  vaka kaydedildi." dedi.
 
Bölge sakinlerinin büyük kısmının kurallara uyduğunu belirten Fontana,  halen kurallara uymayan bir kesimin de bulunduğunu ifade etti.  
 
Fontana, 10 milyon nüfusu bulunan bölgelerinde eldeki imkanlar  ölçüsünde her gün 5 bin kişiye test yapabildiklerini belirterek, virüsün  bölgelerinde keşfedilmeden yayıldığını da dile getirdi.
 
Avrupa'nın salgınla mücadelesine yönelik soruya Fontana, "Avrupa,  sadece İtalya’daki epidemiyi göz ardı etmedi. Avrupa, başından beri bu salgını  küçümsedi." yanıtını verdi.
 
Fontana, bölgelerinde en çok vaka ve kaybın yaşandığı Bergamo kentinin  neden daha sıkı şekilde "kırmızı bölge" ilan edilmediğine ilişkin ise “Bunu ben  de önerdim ancak hem hükümet hem de sağlıkla ilgili yetkililerimiz bunu gerekli  görmedi, o nedenle yapılamadı." ifadesini kullandı.
 
Kovid-19 krizine yanıt vermek için kısa sürede bölgedeki yoğun bakım  ünitelerinin sayısını 2 kat artırdıklarını vurgulayan Fontana, sadece virüs  vakalarına özel Milano Fuar Alanı’nda yeni bir hastane kurduklarını ve bunun  haftaya açılmasını planladıklarını aktardı.  
 
Fontana, kendilerine son günlerde yardım gönderen Rusya, Çin, Fransa  ve Almanya'ya da teşekkürlerini iletti.
 
Fransa'da 365 ölüm
 
Fransa'da Kovid-19'dan ölenlerin sayısı, son 24 saatte 365 artarak  1696’ya yükseldi.
 

ETİKETLER

İtalya Fransa Kovid-19