Fransa, Sahel bölgesine ilave 220 asker gönderecek

AA |  14 Ocak 2020 Salı - 1:12 | Son Güncelleme : 14 01 2020 - 1:12

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Sahel bölgesine ilave 220 askeri göndereceklerini bildirdi.


Fransa'nın Pau kentinde Macron'un ev sahipliğinde G5 Sahel Zirvesi  düzenlendi. Zirveye Mali, Burkina Faso, Nijer, Çad ve Moritanyalı liderler  katıldı.
 
Zirvenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda  bulunan Macron, şunları söyledi:
 
"Fransa neden Sahel bölgesinde? Bu çok soruluyor. Fransa terörle  mücadele etmek için bölgede bulunuyor. Terörist gruplara karşı savaşıyoruz.  Fransa aynı zamanda Sahel ülkelerinin egemenliğini sağlamak için de bölgede  bulunuyor. Bu Sahel ülkelerinin talebi. G5 Sahel ülkelerinin liderleri,  Fransa'nın Barkhane operasyonu çerçevesinde Sahel bölgesindeki askeri varlığının  devam etmesini istiyor."
 
Macron, hedeflerinin özellikle Mali, Burkina Faso ve Nijer'de  güvenliği sağlamak olduğunu belirtti.
 
"Barkhane Operasyonu'nda görev yapan askeri, birliği güçlendirmeye  karar verdim. Sahel bölgesine 220 ilave asker gönderilecek." ifadesini kullanan  Macron, Sahel bölgesi için de uluslararası koalisyonun kurulacağını belirtti.
 
Macron, 26 Mart'ta Brüksel'de G5 Sahel Zirvesi'nin düzenleneceğini  duyurdu.
 
Bölgede terörle mücadele etmek için Fransız ordusunun varlığının  önemini savunan Macron, "Bir ülkenin istemesi halinde Fransız ordusu bölgeden  geri çekilir. Bizim tek amacımız terörle mücadele etmek ve Sahel bölgesi  ülkelerinin egemenliğini sağlamak." diye konuştu.
 
Macron, Afrika'da yükselen Fransa karşıtlığına tepki göstererek, şu  ifadeleri kullandı:
 
"Fransa karşıtlığı yapanlara kimden para aldığını, hangi amaca hizmet  ettiğini sorun. Benim bir fikrim var. Son haftalarda duyduğum konuşmalar  yakışmıyor. Afrikalı liderler bu konuşmalara tepki gösteriyor. Bu konuşmalar  terör gruplarına veya dış güçlere yarıyor. Fransız ordusu güvenlik ve istikrar  için orada. Başka bir çıkar yok."
 
Fransa Cumhurbaşkanı, Sahel bölgesinde terörle mücadelede ABD'nin  desteğinin önemli olduğunu söyledi.
 
Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore de 2019'un Sahel  için zor geçtiğini ve Sahel bölgesinde yaşanan insani sorunlara çözüm bulmaya  çalıştıklarını kaydetti.
 
Bölgedeki askeri operasyonlara ilişkin daha iyi koordinasyon  sağlanması gerektiğinin altını çizen Kabore, Sahel bölgesi ülkelerinin de kendi  askeri kapasitelerini güçlendirmesi gerektiğini belirtti.
 
Macron, basın toplantısının ardından zirveye katılan liderlerle  onların onuruna vereceği akşam yemeğine geçti. Yemeğe Birleşmiş Milletler (BM)  Genel Sekreteri Antonio Guterres, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles  Michel, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell  ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki de katıldı.
 
Sonuç bildirgesi
 
Zirvenin ardından açıklanan sonuç bildirgesinde, "G5 Sahel ülkelerinin  liderleri, Fransa'nın Sahel bölgesindeki askeri varlığının devam etmesini ve  uluslararası anlamda desteğin artmasını arzuluyor." ifadesine yer verildi.
 
Sahel bölgesinde terörle mücadele konusunda ABD'nin desteğinin önemli  olduğu ve bunu devam etmesi gerektiği ifade edilen bildirgede, Fransa ve G5 Sahel  ülkeleri, bölgenin istikrarına zarar veren Libya'daki krize çözüm bulma konusunda  daha fazla çaba göstereceği belirtildi.
 
Bildirgede, Libya krizine çözüm bulma konusunda uluslararası toplumun  sorumluluğu olduğu ve bu konuda Berlin Konferansı'na destek verildiği ifade  edildi.
 
Fransa, 2014'te başlayan Barkhane Operasyonu kapsamında Sahel  Bölgesi'ndeki Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad'da 4 bin 500 asker  görevlendirmişti.