Fransa'nın Suriye'den çekilme şartı siyasi çözüm

AA |  10 Ocak 2019 Perşembe - 16:41 | Son Güncelleme : 10 01 2019 - 16:41

Dışişleri Bakanı Le Drian, "Irak'ta varız, Amerikalıları desteklemek için Suriye'de mütevazı şekilde varız. Siyasi çözüm bulununca elbette çekiliriz" dedi.


Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ülkesinin  askeri olarak Irak ve Suriye'de bulunduğunu ve Suriye'den siyasi çözüm bulununca  çekileceğini açıkladı. 
 
Le Drian, CNEWS televizyonunda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'nin bir bölümünde ve Irak'ta hala  varlığını devam ettirdiğini belirten Le Drian, DEAŞ'a karşı mücadelenin  bitmediğini ifade etti.
 
Le Drian, Fransa'nın temel hedefinin DEAŞ ile mücadele olduğunu  vurguladı.
 
Suriye'de SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK'ya değinen Le  Drian, "Suriye'de SDG bizim en büyük müttefikimiz. Onlar sahada DEAŞ'a karşı  mücadele ediyor. ABD'nin Suriye'den çekilme kararı ciddi bir karar çünkü SDG'yi  çok zor duruma düşürüyor. Dolayısıyla uluslararası seviyede müttefiklerimizle  onların güvenliğini sağlamamız gerekiyor." ifadesini kullandı.
 
Le Drian, gelecek günlerde Irak'ta temaslarda bulunacağını dile  getirdi.
 
Rusya'nın Beşşar Esed rejimini desteklediği için siyasi sorumluluğu  olduğunu belirten Le Drian, Suriye'de barışın tesis edilebilmesi için askeri  değil siyasi çözüm bulunması gerektiğine dikkati çekti.
 
Le Drian, "Irak’ta varız, Amerikalıları desteklemek için  Suriye'de de mütevazı şekilde varız. Siyasi bir çözüm bulununca elbette  (Suriye'den) çekiliriz." dedi.

ETİKETLER

amerika fransız suriye