Fransa ile Madagaskar arasında "ada hakimiyeti" gerginliği tırmanıyor

AA |  22 Mayıs 2020 Cuma - 23:16 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 23:16

Fransa'nın Hint Okyanusu'nda yer alan Madagaskar kara sularındaki Dağınık Adalar’da doğal rezerv oluşturmak için tek taraflı karar alması sonrası iki ülke arasında başlayan hakimiyet kavgası büyüyor.


Fransa, 6 Ağustos 1986'da birçok adadan oluşan Madagaskar Krallığını  sömürgesi altına alarak Hint Okyanusu'ndaki varlığını artırmaya başladı.
 
Madagaskar’ın topraklarının büyük bir kısmını geri almasının ardından  26 Haziran 1960'ta bağımsızlığını ilan etmesine rağmen Fransa, ülkenin kara  sularında bulunan ve Dağınık Adalar olarak adlandırılan Europa, Bassas da India,  Juan de Nova, Glorieuses ve Tromelin adaları üzerinde hak iddia etmeyi  sürdürüyor.
 
Madagaskar yönetimi ise 12 Aralık 1979'da Birleşmiş Milletler Genel  Kurulunun bu adaları Madagaskar topraklarının ayrılmaz bir parçası olarak tanıyan  kararını hatırlatarak Fransa'nın buradaki varlığının, adımlarının uluslararası  hukuka aykırı olduğunu ileri sürüyor.
 
Hint Okyanusu'nda dört küçük mercan adası ve bir büyük adadan oluşan  ve sakinleri olmadığından yılın çoğu zamanı ıssız kalan bu adalarda Fransa,  mevcudiyetinin sembolü olarak her hafta değişimli olarak bir asker bulunduruyor.
 
Fransa'nın adalarda hakimiyetini pekiştirme çabası
Madagaskar'ın Fransa'yı işgalci kuvvet olarak görmesi ve adaların  hakimiyetinin tamamen kendisine verilmesi çabalarına rağmen, Fransa adalar  üzerindeki varlığını pekiştirme projelerini devreye sokuyor.
 
Paris yönetimi denizaşırı topraklarını bir parçası olarak gördüğü bu  adalardan Glorieuses üzerinde petrol başta olmak üzere doğal kaynakların muhafaza  edileceği Ulusal Doğal Rezerv Merkezi inşa etmeyi planlıyor.
 
Fransa, 2005'te Juan da Nova Adası'nda 62 bin kilometrekarelik alanda  iznini çıkarttığı petrol arama adımıyla kalmayıp diğer bir ada olan Glorieuses'te  de bir an önce bu merkezi kurmak istiyor.
 
Madagaskar hükümeti her ne kadar karşı çıksa da Fransa, Cumhurbaşkanı  Emmanuel Macron'un, 22-25 Ekim 2019'da, Fransa'nın denizaşırı topraklarına  kattığı ve Hint Okyanusu sularındaki Komor Adaları’nın dört parçasından biri olan  Mayotte Adası ile Dağınık Adalar'ı ziyaretinde ilk dile getirdiği bu konuda geri  adım atmıyor.
 
Madagaskar Fransa'ya rahatsızlığını iletti
Fransa Ekolojik Geçiş ve Dayanışma Bakanlığının 11 Mayıs'ta  "Glorieuses Takımadalarında Ulusal Doğal Rezerv" oluşturulmasına ilişkin taslak  bir kararname yayımlaması son yıllarda ilişkileri limoni olan iki ülkenin  yönetimlerini karşı karşıya getirdi.
 
Doğal rezerv projesinin yeniden gündeme getirilmesi Antananarivo  yönetimini daha da rahatsız etti.
 
Hükümet, 18 Mayıs'ta Fransa’nın Antananarivo Büyükelçisi Christophe  Bouchard’ı Dışişleri Bakanlığına çağırarak Fransa'nın adımlarından rahatsız  olduğunu ve projeden vazgeçilmesi talebini iletti.
 
Ortak komisyon önerisi
Geçen yıl 29 Mayıs'ta Fransa'yı ziyaretinde Macron'dan Fransa'nın söz  konusu adalardan çekilmesi talebinde bulunan Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry  Rajoelina ise ortak komisyon kurularak ülkenin bağımsızlık yıl dönümünün  kutlanacağı 26 Haziran'a kadar soruna çözüm bulunması için Fransa'ya süre tanıdı.
 
İki ülkenin, adaların hakimiyet sorununa çözüm bulunması için 18 Kasım  2019'da ilk defa bir araya gelen ortak komisyonun yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  salgını günlerinde nasıl toplanacağı merak ediliyor.
 
Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, geçen hafta, France 24 kanalına verdiği  mülakatta, Dağınık Adalar'ın kendi toprakları olduğunu belirtmiş ve iadesini  talep etmişti.