Fransa'da Müslümanlar, İslam karşıtlığıyla mücadele için toplandı

AA |  04 Aralık 2016 Pazar - 9:47 | Son Güncelleme : 04 12 2016 - 9:51

Fransa'da Müslüman sivil toplum örgütleri, İslam karşıtlığıyla mücadele için bir araya geldi.


Ülkenin Lyon kentinde, Müslüman sivil toplum örgütleri, "İslamofobi  Karşıtı Oturum" isimli toplantıda buluştu.
 
Irkçılık ve İslamofobi Gözlemevi (ORIW) ile Müslüman Maneviyatı ve  Katılımı (PSM) derneklerinin organize ettiği toplantıya, Adalet Eşitlik ve Barış  Konseyi (COJEP), Adalet Konseyi, Fransa Müslüman Öğrenciler Birliği ve Fransa  İslam Konseyi'inden temsilcilerin de bulunduğu 200'e yakın temsilci katıldı.
 
"Müslüman karşıtı karakterler" ve "Medya içeriği" başlıklı iki ana  oturumdan oluşan toplantıda, Fransa İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Ahmet Oğraş  ve Fransa İslamofobi ile Mücadele Derneği (CCIF) eski Sözcüsü Yasser Louati  konuşma yaptı.
 
ORIW Lyon Başkan Yardımcısı Atilla Şahin ise AA muhabirine yaptığı  açıklamada, toplantının Fransa'daki Türk, Kuzey Afrikalı ve Sahra altı  ülkelerinden isimleri bir araya getirdiğini belirterek, bu birlikteliğin  Müslümanların Fransız toplumundaki görününürlüğünü arttırmada oldukça faydalı  olduğunu söyledi.
 
İslam karşıtlığıyla mücadelede farklı grupların istişarede  bulunmasının önemine dikkati çeken Şahin, sayılarının yaklaşık 6 milyon olduğu  tahmin edilen Fransa'daki İslam toplumunun sesini duyurması için böyle  toplantıların gerekliliğinin altını çizdi.
Öte yandan toplantıda, Müslüman toplumunun gelecek yıl yapılacak  cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy kullanmasının önemi ve kadınlara ilişkin  konular da ele alındı.