Fransa'da Macron karşıtları sokağa döküldü

AA |  10 Aralık 2019 Salı - 20:20 | Son Güncelleme : 10 12 2019 - 20:20

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin emeklilik reformu, başta Paris olmak üzere birçok kentte protesto edildi.


Yaklaşık 800 bin kişinin katılımıyla perşembe başlayan ve 6 gündür  devam eden grev ve gösteriler nedeniyle ülkede ulaşım felç oldu.
 
Hava yolu şirketleri, grev nedeniyle uçuşların yüzde 20'sinin iptal  edildiğini açıklarken, tren seferlerinin sadece beşte biri yapılabildi.
 
Paris metrosundaki aksamalar nedeniyle yaşanan kaos ise sosyal medyada  geniş yer buldu.
 
Başkent Paris'in yanı sıra Marseille, Bordeaux, Rennes, Lille ve Lyon  gibi büyük kentlerde de halk Macron politikalarına karşı sokaklara döküldü.
 
Sendikalar, hükümetin emeklilik reformu kararında geri adım atmaması  halinde, protesto ve grevlerin "süresiz" olarak devam edeceğini duyurdu.
 
Paris'teki gösterilerde bugün yaklaşık 6 bin polisle eylemciler  arasında henüz bir arbede yaşanmasa da önceki günlerde Fransız polisi sert  müdahalesi nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde yer almıştı.
 
Çok sayıda kafe ve restoranın güvenlik nedeniyle kepenk indirdiği  Paris'te bazı bankalar da kapalı kaldı.
 
Emeklilik reformu tepkisi
 
Sarı yeleklilerin gösterilerinin ardından çok sayıda sektör çalışanı,  Macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna tepki göstermek amacıyla ülke  genelinde süresiz grev başlatmıştı.
 
Söz konusu reform, emeklilikte memur ve işçi ayrımını, ayrıcalıkları  kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62'den 64'e çıkarmayı öngörüyor ve  onlarca sektörü olumsuz etkiliyor.
 
Greve gidenler arasında Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen  RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi  Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri  de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım  işçileri, postane çalışanları, taksi ve nakliye şoförleri, elektrik üretim ve  dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları  bulunuyor.