Fransa'da İslam tartışmaları

AA |  14 Ekim 2016 Cuma - 0:44 | Son Güncelleme : 14 10 2016 - 0:45

Cumhurbaşkanı Hollande: "İslam'la ilgili bir sorun var. Buna şüphe yok. Çünkü İslam daha fazla yer ve tanınma talep ediyor"


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkede "İslam ile  ilgili bir sorun olduğunu" söyledi. 
 
Hollande, Le Monde gazetesine verdiği mülakatlardan oluşan bir kitapta  "İslam dini karşısında duruşunuz nasıl olacak?" şeklindeki bir soruyu, "İslam'la  ilgili bir sorun var. Buna şüphe yok. Çünkü İslam daha fazla yer ve tanınma talep  ediyor." şeklinde yanıtladı.
 
Fransa'da İslam ve Müslümanlarla ilgili görüşlerini dile getiren  Hollande, "İslam'ın kendisi değil tehlike oluşturan. Asıl sorun teşkil eden,  İslam'ın Cumhuriyet'in (Fransa) içinde bir din olarak ortaya çıkması. Müslümanlar  radikal eylemleri kınamazsa ve imamlar cumhuriyet karşıtı davranışlarda bulunursa  bu durum da sorun oluşturabilir." ifadesini kullandı.
 
Başörtüsüne ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Hollande, Fransa  Cumhuriyeti'nin sembollerinden kadın figürü Marianne'a göndermede bulunarak,  "Bugünün başörtülü kadını yarının Marianne'ı olacaktır. Eğer onun gelişmesi için  şartları sağlarsak, başörtüsünden kurtulacak ve dindar kalarak bir Fransız kadını  olacak." ifadelerini kullandı.
 
Hollande, geçen ay başkent Paris'te düzenlenen "Teröre karşı  demokrasi" sempozyumunda, "Radikallerin provokasyonları ile yapılan baskılar  sonucu Cumhuriyet'in sınırlarının test edilmesine izin vermeyeceğim. Başarmamız  için gereken şey, 'Fransa İslamı'nın inşasıdır." demişti.
 
 

ETİKETLER