Fransa'da hayat durdu! Çatışma haberleri geliyor

İHA/AA |  05 Aralık 2019 Perşembe - 18:30 | Son Güncelleme : 05 12 2019 - 18:35

Fransa'da ülkenin dört bir yanına yayılan ve on binlerce göstericinin katıldığı emeklilik reformu protestolarında yer yer şiddet olayları yaşanıyor.


Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin emeklilik  reformunu protesto eden on binlerce kişi, ülke genelinde hayatı adeta felce  uğrattı.
 
Başkent Paris'te polis bir kafeyi, trafik ışıklarını ve elektrikli  motosikletleri ateşe veren göstericilere müdahalede bulundu.
 
Ülkenin dört bir yanına yayılan ve yaklaşık 200 bin civarında kişinin  katıldığı gösterilerde, başkent dışında da polisle protestocular arasında arbede  yaşandı.
 
Sendikalar, ülkeyi adeta felce uğratan grevlerin pazartesi gününe  kadar süreceğini açıkladı.
 
Yerel medyaya göre, sadece başkentte gözaltı sayısı 70'i geçti, yarın  için uçak seferlerinin yüzde 20'si ise şimdiden iptal edildi.
 
Paris'te olağanüstü güvenlik önlemleri
 
Paris'te polis, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın etrafında barikat kurarak  yoğun güvenlik önlemleri aldı. Başkentte güvenlik için 180'i motorlu 6 bin polis  görevlendirildi.
 
Sarı yeleklilerin de katıldığı gösteriler nedeniyle ülkenin sembolü  Eyfel Kulesi kapatıldı, hızlı tren seferlerinin büyük  kısmı iptal edildi.
 
Yerel medyaya göre, Paris'teki ilk ve orta dereceli okullarda görev  yapan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 80'i iş bıraktı.
 
Emeklilik reformu tepkisi
 
Sarı yeleklilerin gösterilerinin ardından çok sayıda sektör çalışanı,  bugün itibarıyla Macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna tepki  göstermek amacıyla ülke genelinde süresiz grev başlattı.
 
Söz konusu reform, emeklilikte memur ve işçi ayrımını, ayrıcalıkları  kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62'den 64'e çıkarmayı öngörüyor ve  onlarca sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.
 
Greve gidenler arasında Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen  RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi  Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri  de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım  işçileri, postane çalışanları, taksi ve nakliye şoförleri, elektrik üretim ve  dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları  bulunuyor.