Fransa'da bilanço ağır! Tam 43 bin kişi...

AA |  26 Aralık 2018 Çarşamba - 20:02 | Son Güncelleme : 26 12 2018 - 20:02

Fransa'da 17 Kasım'da başlayan sarı yeleklilerin gösterilerinin 43 bin kişinin işsiz kalmasına neden olduğu bildirildi.


Ekonomi Bakanlığının verilerine göre, sarı yeleklilerin eylemlerinin  başlamasından bu yana şirketlerin uğradığı zararlar nedeniyle 43 bin kişi işsiz  kaldı.
 
İşsiz kalan bu kişilerin devlete maliyetinin en az 28 milyon avro  olduğu belirtildi.
 
Ekonomi İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Agnes Pannier-Runacher,  yaptığı açıklamada, gösterilerinin ticarette yüzde 25 ciro kaybına neden olduğunu  vurguladı.
 
Ulusal Alışveriş Merkezleri Konseyinden (CNCC) yaklaşık 10 gün önce  yapılan yazılı açıklamada, eylemlerin başlamasından bu yana alışveriş  merkezlerindeki ziyaretçi sayısında önemli düşüş yaşandığı belirtilmişti.
 
Açıklamada, 800 alışveriş merkezinin olduğu ülkede gösteriler  nedeniyle 280 merkezin uğradığı zararın 2 milyar avro olduğu kaydedilmişti.
 
Protestoların nedeni
 
Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine  tepki olarak 17 Kasım'da başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron  yönetimine yönelik öfkeye ve isyana dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede  son yılların en şiddetli protestosu haline dönüştü.
 
Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal  bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron ve yönetiminden ekonomik  koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.
 
Sarı yelekliler, bunun yanı sıra hayatlarını yakından ilgilendirecek  konuların ve bununla ilgili çıkacak yasaların referandum yoluyla halka  sorulmasını istiyor.
 
Gösterilerde, şu ana kadar 10 kişi hayatını kaybederken 4 bin 500'den  fazla kişi gözaltına alındı, binden fazla kişi yaralandı.

ETİKETLER