Fransa Başbakanı Philippe: Nisanın ilk 15 günü, geçen 15 günden daha zor olacak

AA |  28 Mart 2020 Cumartesi - 22:08 | Son Güncelleme : 28 03 2020 - 22:08

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınına ilişkin, "Mücadele yeni başlıyor. Nisan ayının ilk 15 günü, geçen 15 günden daha zor olacak." dedi.


Philippe, Sağlık Bakanı Olivier Veran ile düzenlediği basın  toplantısında salgına ilişkin açıklamalarda bulundu.
"Fransa, son yüzyılda daha önce benzeri görülmemiş bir krizle karşı  karşıya." ifadesini kullanan Philippe, dünyanın neredeyse yarısının eve  kapandığını ve bunun bir ilk olduğunu söyledi.
Philippe, "Mücadele yeni başlıyor. Nisan ayının ilk 15 günü, geçen 15  günden daha zor olacak." dedi.
Ülkede virüsün hızlı şekilde yayıldığını, vaka sayısının her 3-4 günde  bir ikiye katlandığını ifade eden Philippe, ölü ve vaka sayısında Fransa'nın  İtalya ve İspanya'yı izlediğine dikkati çekti.
Philippe, Kovid-19'a karşı önlemlerin zamanında alındığını savundu.
Ülkede salgınla daha etkili şekilde mücadele etmek için Avrupa Birliği  (AB) üyesi ülkelerin dışında tıp fakültelerinden mezun olan doktorlara da  başvuracaklarını kaydeden Philippe, ülkenin deniz aşırı topraklarında da salgına  ilişkin tedbirlerin artırıldığını söyledi.
Philippe, salgından olumsuz etkilenen şirketlerin de iflas etmesini  önlemek istediklerini belirtti.
 
Maske siparişi
Sağlık Bakanı Veran da yoğun bakımlardaki yatak sayısını 5 binden 10  bine çıkardıklarını, hedefin 14 bine ulaşmak olduğunu belirtti.
Ülkede sağlık personelinin maske yetersizliği nedeniyle üretimi  artırdıklarını ifade eden Veran, bir milyardan fazla maske sipariş ettiklerini  anlattı.
Veran, günde yaptıkları virüs testlerinin sayısını gelecek haftaya  kadar 30 bine, haziran ayına kadar da 100 bine çıkaracaklarını söyledi.
Olivier Veran, virüsün tedavisi için şu an 13 farklı araştırma  yapıldığını kaydetti.
Fransa Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Jerome Salomon da ülkede virüse  yakalanan 44 bin kişinin aile hekimlerine başvurduğunu belirtti.
 

ETİKETLER

Kovid-19 corona virüs