Ford Otosan'ın engelleri aşan projesine global ödül

AA |  26 Aralık 2018 Çarşamba - 17:51 | Son Güncelleme : 26 12 2018 - 17:51

Ford Otosan Yeniköy Fabrikası’nda görevli montaj ekibinin, işitme engelli çalışma arkadaşları ile sağlıklı ve verimli iletişim kurmak amacıyla yürüttüğü “İşaret Dili ile Dokunuş” projesi, Ford Motor Company tarafından "Faklılıklara Saygı" ödülünü kazandı.


Ford Otosan Yeniköy Fabrikası’nda görevli montaj ekibinin, işitme engelli çalışma arkadaşları ile sağlıklı ve verimli iletişim  kurmak amacıyla yürüttüğü “İşaret Dili ile Dokunuş” projesi, Ford Motor Company  tarafından “Global Diversity and Inclusion” (Faklılıklara Saygı) ödülüne layık  görüldü.                 
Ford Otosan'dan yapılan açıklamaya göre, farklı engel sınıflarındaki  bireylere istihdam fırsatı sunan "engelli dostu" Ford Otosan Yeniköy  Fabrikası’nda yürütülen çalışmalar hem ulusal hem de uluslararası çapta  ödüllendirilmeye devam ediyor.
 
Fabrikada görevli montaj ekibinin, işitme engelli çalışma arkadaşları  ile daha sağlıklı ve verimli iletişim kurmak amacıyla yürüttüğü “İşaret Dili ile  Dokunuş” projesi, Ford Motor Company tarafından 2018 CLAD (Chairman Leadership  Award for Diversity) ödülünün ardından “Global Diversity and Inclusion”  (Faklılıklara Saygı) ödülünü aldı.         
 
“İşaret Dili ile Dokunuş” projesi, Ford Otosan Yeniköy Fabrikası’nda  2018 yılında başlatıldı. Montaj Atölyesi çalışanlarının yürüttüğü proje  kapsamında operatör, takım lideri, teknisyen, mühendis ve ekip liderlerinden  oluşan 15 gönüllü çalışan, Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı işaret dili eğitimi  aldı.  
 
Eğitimini tamamlayan çalışanlar ile engelli çalışanların tercümana  ihtiyaç duymaksızın iletişim kurmasını sağlayan proje, acil durumlarda hayati  önem taşıyan iletişim engelini de ortadan kaldırdı.                
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar  Yenigün, Ford’un dünya çapındaki tesislerinde yürütülen çalışmaların  değerlendirildiği bir ödüle değer görüldükleri için gurur duyduklarını  belirterek, şunları kaydetti: 
 
“Ford Otosan olarak istihdamda fırsat eşitliğini savunuyor ve uygun  koşullar sağlandığında engel durumu fark etmeksizin her bireyin üretime  katılabileceğine inanıyoruz. Bu doğrultuda şirketimiz ve gönüllü çalışanlarımız  ile mevcut tesislerimizde engelli çalışanlarımızın çalışma ve sosyal yaşam  alanlarında sağlıklı, güvenli, ergonomik ve diğer çalışma arkadaşlarıyla bir  bütün olarak faaliyet göstermelerinin koşullarını oluşturmayı hedefledik. 2014  yılında hizmete sunduğumuz Yeniköy Fabrikamızı yüzde 100 erişilebilir 'Engelli  Dostu Fabrika' olarak inşa ettik. Üretim alanlarımızı engelli dostu haline  getirdik ve bu sayede ‘engelliler sanayi tesislerinde çalışamaz’ önyargısını  yıktık. Önyargıları yıkan çalışmalarımızın bu derece kıymetli ödüllere layık  görülmesinden mutluluk duyuyoruz."                                      

ETİKETLER