Florida'da kırmızı alarm! 7 milyon kişiye tahliye

10 Eylül 2017 Pazar - 0:25 | Son Güncelleme : 10 09 2017 - 0:35

Atlantik Okyanusu'nda bulunan ada ülkelerinden geçerek Florida'ya doğru ilerleyen Irma kasırgasının şiddetinin üçüncü kategoriye (yaklaşık 200 kilometre) indiği ancak kasırganın ilerleyen saatlerde şiddetini artıracağı belirtildi.


Kasırganın güzergahında bulunan başta Florida olmak üzere Kuzey  Carolina, Güney Carolina, Georgia ve Virginia eyaletlerinde kısmen veya eyalet  genelinde acil durum ilan edildi.
 
Florida'ya pazar sabah ulaşması beklenen kasırga için 700 bin kişinin  daha tahliyesine kararı verildi. Son rakamla birlikte, eyaletten tahliye  edilmesine karar verilenlerin sayısı 7 milyona yaklaştı.
 
Daha önceki tahminlerin aksine kasırganın merkezinin Miami'den  geçmeyeceği kaydedilirken, eyaletin güney ucundaki Key West'ten kategori 4  şiddetinde girecek Irma'nın kuzey batıya doğru ilerleyip 3 milyon nüfuslu Tampa  Bay bölgesine ulaşması bekleniyor.
 
 
 
Florida Valisi Rick Scott, tahliye kararı verilenlerin derhal  evlerinden ayrılması gerektiğini belirterek, "Bu, eyaletin daha önce hiç  görmediği derecede yıkıcı bir fırtına." ifadelerini kullandı.
 
Zamanın hızla daraldığını dile getiren Scott, halen eyalette etkili  olan şiddetli rüzgar nedeniyle 25 bin aboneye elektrik verilemediğini bildirdi.
 
İnsanlar kaçıyor
 
Öte yandan kasırganın güzergahından ayrılmaya çalışan onbinlerce kişi  ATM'lerde ve akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşturdu. Acil nakit  ihtiyacı için ATM'lere olan yoğun talep nedeniyle de bir çok makinede para  kalmadığı belirtildi.
 
Eyaletten ayrılmak isteyenler için hava ulaşımı da cuma gecesi  itibariyle seçenek olmaktan çıktı. Miami Uluslararası Havalimanı ve Fort  Lauderdale-Hollywood uluslararası havalimanlarında uçuş hizmeti verilmezken, Fort  Lauderdale-Hollywood havalimanı tamamen kapatıldı.
 
ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu (FEMA), Florida'daki  barınakların 1 milyon kişiyi alabileceğini duyurmuştu.
 
Irma kasırgası, 30 Ağustos'ta Afrika'nın batısındaki Cape Verde (Yeşil  Burun) Adaları civarında, Afrika'dan esen tropik rüzgarların meydana getirdiği  bir anaforun büyümesiyle oluşmuş, Atlantik Okyanusu üzerinde şiddetini artırarak  5'inci kategoride bir kasırgaya dönüşmüştü.
 
Karayiplerde binlerce evi tahrip ederek 20'den fazla kişinin yaşamını  yitirmesine neden olan Irma kasırgası tüm hızıyla kuzey batıya doğru  ilerlerlerken, ABD'de ilk vuracağı Florida eyaletine ulaşmasına ise 350 kilometre  kaldığı ifade ediliyor.