Flaş çağrı geldi! Acilen açılmalı

AA |  16 Kasım 2017 Perşembe - 19:54 | Son Güncelleme : 16 11 2017 - 19:54

Birleşmiş Milletler (BM), Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine, Yemen'deki hava, deniz ve kara tüm sınır geçişlerinin acilen açılması çağrısını yineledi.


BM'ye bağlı Dünya Gıda Programı'nın (WFP) İcra Direktörü David  Beasley, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Direktörü Anthony Lake ve Dünya  Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom, yaptıkları ortak yazılı  açıklamada, Yemen'e uygulanan ablukanın milyonlarca insanın hayatını tehlikeye  attığı uyarısında bulundu.
 
Açıklamada, Yemen'deki ablukanın kısmen kaldırılmasına rağmen, deniz,  hava ve kara girişlerinin önemli bir kısmının halen kapalı olmasının ülkede  felaket olan durumu daha kötüleştireceği vurgulandı.
 
Ablukadan dolayı Yemen'e ilaç, aşı ve temel gıda maddelerinin  girişinin yapılamadığına dikkat çekilen açıklamada, "Bu yardım malzemeleri  olmaksızın aralarında çocukların da olduğu binlerce masum kurban ölecek."  ifadesine yer verildi.
 
Açıklamada, Yemen'de 11 milyonu çocuk 20 milyon kişinin acil insani  yardıma ihtiyaç duyduğunun, ülkedeki 14,8 milyon insanın temel sağlık  hizmetlerinden mahrum olmasından dolayı 900 binden fazla kolera vakasının tespit  edildiğinin altı çizildi.
 
"400 bin çocuk tehdit altında"
 
"17 milyon civarındaki insan bir sonraki yemeğinin nereden geleceğini  bilmiyor ve 7 milyonu tamamen gıda yardımına bağlı olarak yaşıyor." ifadesine yer  verilen açıklamada, şiddetli akut beslenme yetersizliğinin yaklaşık 400 bin  çocuğun hayatını tehdit ettiği belirtildi.
 
Yemen'deki tüm gıda stoklarının tükenmeye başladığı ve fiyatların  hızla arttığına işaret edilen açıklamada, muhaliflerin kontrolündekiler de dahil  ülkedeki tüm deniz, hava ve kara girişlerinin acilen açılması çağrısında  bulunuldu.
 
Husilerin 4 Kasım'da Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a balistik füze  atmasının ardından koalisyon güçleri, 6 Kasım'da Yemen'deki hava, deniz ve kara  tüm sınır geçişlerinin geçici şekilde kapatılmasını öngören bir karar almıştı.
 
Kararın ardından BM yetkilileri ve sözcüleri, ülkedeki tüm sınırların  açılması için çağrılarda bulunmaya devam ediyor.
 
BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Jamie McGoldrick, salı günü  yaptığı açıklamada Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine Yemen'de  başta Hudeyde Limanı olmak üzere tüm sınırların acilen açılması çağrısında  bulunmuştu.
 
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü  William Spindler de BM radyosunun internet sitesinde yayımlanan açıklamasında,  Yemen'in liman ve kara sınırlarının kapatılması nedeniyle insani yardımların  geçen hafta ülkeye girişinin engellendiğini belirtmişti.