Fitch Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

AA |  13 Temmuz 2018 Cuma - 23:13 | Son Güncelleme : 14 07 2018 - 0:00

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu indirdiğini duyurdu


Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun dönem yabancı  para cinsinden kredi notunun "BB "dan "BB" seviyesine indirildiği, not  görünümünün "negatif" olduğu bildirildi.
 
Açıklamada, enflasyondaki sıçrama ve cari açıktaki artış nedeniyle  makro ekonomik istikrar üzerindeki aşağı yönlü risklerin kuvvetlendiği ifade  edildi.
 
Ekonomi politikalarının kredibilitesinin son aylarda kötüleştiğinin  aktarıldığı açıklamada, seçimler sonrasındaki ilk politika aksiyonlarının  belirsizliğinin arttığı kaydedildi.
 
Yüksek yakıt fiyatları ve hane halkı harcamaları nedeniyle cari açığın  gayri safi yurt içi hasılaya oranının bu sene yüzde 6,1'e yükselmesinin  beklendiğine yer verilen açıklamada, liradaki düşüş ve turizmdeki toparlanmayla  bu oranın gelecek sene yüzde 4,1 oranına düşmesinin öngörüldüğü bilgisi  paylaşıldı.
 
Açıklamada, Türkiye'nin büyük dış finansman ihtiyacının ülkeyi şoklara  karşı hassas bıraktığına dikkat çekildi.
 
Sağlıklı dış talep, turizmde devam eden toparlanma, altyapı  harcamaları ve istihdamdaki artış sayesinde Türkiye ekonomisinin bu sene yüzde  4,5 oranında büyüme göstermesinin beklendiği belirtilen açıklamada, ekonominin  gelecek yıl ise yüzde 3,6 oranında büyümesinin öngörüldüğü ifade edildi.
 
Açıklamada, Türkiye ekonomisinin büyük ve çeşitli olduğunun altı  çizilirken, özel sektörün canlı olduğu vurgulandı.
 

ETİKETLER