First Lady şıklık yarışını Melania Trump kazandı

DAMLA DOĞAN / ddogan@gazetevatan.com |  29 Nisan 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 29 04 2018 - 2:30

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte’in Washington ziyaretinde First Lady Melania Trump tüm zarafetiyle rol çaldı. Her giydiği kıyafetle de dünyaya mesaj üstüne mesaj yağdırdı.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte’in Washington ziyartinde Firs Lady Melania Trump Macronlara büyük jest yaparak Fransız Givenchy’e ait siyah bir pelerin giymeyi tercih etti. Elbissi ise Dolce&Gabbana idi.

Donald Trump Kasım 2016’da başkanlık yarışını kazandığında büyük şaşkınlık yaratmıştı. Onun cinsiyetçi ve ırkçı söylemleri tepki çekiyordu. Eşi de bundan nasibini aldı. Sadece sanatçılar değil birbirinden ünlü modacılar da Trump’ın açıkça karşısında durdu. Tepki olarak da First Lady’i giydirmeyeceklerini açıkladılar. O grup için de Tom Ford da vardı Marc Jacobs da. Yeri geldi BM’de “Hiçbir çocuk aç kalmamalı” temalı konuşmasını yaparken üzerindeki 3 bin dolarlık elbiseyle eleştirildi, yeri geldi kasırga mağdurlarına destek olmaya giderken giydiği stilettolarla. Ama o hiç sessizliğini bozmadı. Ve zaman içinde de kazandı. Melania Trump zarif duruşuyla tüm bu ‘nefret’i sildi. Tasarımcılar onu ‘tuhaf’ söylemleri olan Donald Trump’ın eşinden ziyade dünyalar güzeli bir First Lady olarak göremeye başladı. Onu giydirmek artık onlar için de bir gurur kaynağı olmuştu.

Tasarım şapkası adeta güç sembolüydü

Her ne kadar hep zarif tarzıyla bilinse de Beyaz Saray’daki ilk resmi davetlerinde Melania Trump iyiden iyiye kendini aştı. Konukları Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ondan 24 yaş büyük eski öğretmeni olan eşi Brigitte Macron’du. Karşılama töreni için tercihi bembeyaz bir Michael Kors döpiyesti. Ünlü ABD’li markadan bu takımı satın aldıktan sonra stil danışmanı marka ile iletişim kurmuş şapka yaptırmak için aynı kumaştan talep etmişti. Marka da bu isteği kırmadı. Yollanan 2 metrelik kumaş ile New York’ta çok da bilinmeyen bir yerde Melania Trump’ın şıklığını tamamlayan o özel şapka yaptırıldı. Melania Trump bu güç gösteren kıyafeti ile hiç konuşmadan çok önemli mesajlar veriyordu. Henüz bir hafta önce eski First Lady Barbara Bush’un cenaze törenine eşi olmasa da katılmış, yüzünde kocaman bir gülümseme eşliğinde Donald Trump’ı çok sert sözlerle eleştiren eski başkan ve eşleri ile hatıra fotoğrafı çektirmişti. O kendine güveni burada da sürüyordu. Kıyafeti ile adeta “Benim evim, benim yemeğim, benim kurallarım” diyordu.

Avrupalı tasarımcılar eşine isyan mı?

Jackie Kennedy’nin Avrupalı tasarımcıların kıyafetlerini tercih etmesi o dönem büyük tartışmalar yaratmıştı. Aradan geçen yıllarda siyaset First Lady’lerin dolaplarına da iyiden iyiye bulaştı. Her kıyafet bir mesaj olarak yorumlanmaya başladı. Melania Trump’ın akşam üstü Mt. Vernon’daki yemekteki tercihleri de haliyle çok konuşuldu. Melania Trump Macronlara büyük bir jest yaparak Fransız Givenchy’e ait siyah bir pelerin tercih etti. İçinde ise İtalyan Dolce & Gabbana’nın Trump için özel tasarladığı siyah kısa elbise vardı. Aksesuarlarda da tercihi Fransızlardan yanaydı. Şıklığını Christian Louboutin stilettolar ve Christian Dior portföyü ile tamamladı. Eski First Lady Michelle Obama destek olma amacıyla sık sık adı çok bilinmeyen genç ABD’li tasarımcıların kıyafetlerini giyiyordu. Melania Trump ise baştan aşağı Avrupalılardan giyinmişti. Üstelik bu eşinin her ortamda kullandığı “Önce ABD” söylemi ile zıt düşüyordu. Donald Trump’ın her elini tutmak istediğinde çaktırmadan ittirmesi gibi, bu da bir başkaldırı olarak yorumlandı. First Lady’nin sessiz çığlığı diyenler bile oldu.

First Ladylerin ortak tarzı dostluk sembolü mü?

Ve davetin diğer yıldızı Brigitte Macron. 65 yaşında olmasına rağmen o da tüm Washington ziyareti boyunca lüks Fransız markalarına ait kıyafetleri ile göz doldurdu. Daha ilk indiği anda üzerinde pembe şık bir  Louis Vuitton palto ve çanta vardı. 3 günlük davet boyunca da bu markadaki ısrarı sürdü. Mt. Vernon’daki yemekteki açık sarı elbise ve palto takımı da onurlarına verilen özel yemekteki ekru üstüne altın işlemeli elbisesi de yine Louis Vuitton’du. Eşi Emmanuel Macron da Fransız Thuillier Paris’e ait gömlekleriyle dikkat çekti. Daha ilk karşılama töreninde Brigitte Macron ve Melania Trump’ın stilinin benzerliği dikkat çekti. Bu benzerlik iki ülke arasındaki son dönemdeki yakınlaşmanın sembolü olarak yorumlandı.

 

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Prostat sağlığı için ne yiyelim?
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Sahurda tatlıdan uzak durun gün içinde 1-2 saat uyuyun
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
Gelecek kodlarla şekilleniyor
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
Terapi gibi terapi sahneleri!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Önce steak, sonra tavuk ardından köfte en son da sucuk
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Şalvar pantolon yılın en sevilen modası
Berna Laçin Berna Laçin
Harry’nin intikamı mı, Diana’nın ahı mı?
Füsun Saka Füsun Saka
Bahar geldi dans kurslarını doldurduk
Cem Ceminay Cem Ceminay
Başa gelen çekilir demişler saça Suat Kaya eklemişler!
Teoman Hünal Teoman Hünal
Endülüs’ün büyülü başkenti: Sevilla
Süha Derbent Süha Derbent
Siena’da Orta Çağ’a yolculuk
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Uzun yaşamın sırrı Acciaroli’de
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
İlişkide “R-bomba” hali!
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
En iyi üniversiteler hangi kitapları okutuyor?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep