Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin ikinci toplantısı yapıldı

05 Aralık 2018 Çarşamba - 14:40 | Son Güncelleme : 05 12 2018 - 15:02

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığındaki ikinci toplantısını dün gerçekleştirdi. Bakan Albayrak toplantıda küresel finansal piyasalardaki gelişmelere karşı hazırlıkların, yaşanan dalgalanmaların bankacılık sistemi ve reel sektöre olan etkilerine karşı adımların ele alındığını belirtti


Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi (FİKKO) ikinci toplantısını dün gerçekleştirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, toplantıya ilişkin Twitter'danTwitter'dan açıklamalarda bulundu.
 
Albayrak, "Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin (FİKKO) ikinci toplantısını gerçekleştirdik. Küresel finansal piyasalardaki gelişmelere karşı hazırlıklarımızı, yaşadığımız dalgalanmaların bankacılık sistemi ve reel sektöre olan etkilerine karşı adımlarımızı detaylı olarak ele aldık." dedi.
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin ikinci toplantısına Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili Bakan Yardımcısı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu ve Türkiye Bankalar Birliği başkanları ile Borsa İstanbul Genel Müdürünün katıldığı belirtildi.  Açıklamada toplantıda ele alınan konular şöyle sıralandı:
 
Küresel finansal piyasalardaki gelişmeler ile bunların ülkemiz finansal ve reel sektörüne etkileri ve bu çerçevede alınmakta olan tedbirler,
 
Ekonomik dengelenme sürecinin özellikle işgücü piyasasına etkisi ve bu kapsamda istihdama yönelik tedbirler,
 
Reel sektör firmalarının finansmana erişimi ve kur risklerinin yönetilmesi,
 
Yurt içi türev piyasaların geliştirilmesi ve derinleştirilmesi,
 
Yeni Ekonomi Programı’nda ilan edilen ülkemiz finansal mimarisinin yenilenmesi,
 
Bankaların sermaye ve likidite yeterlilikleri başta olmak üzere mali bünye değerlendirme çalışmaları,
 
Politika yapım sürecinin desteklenmesi amacıyla finansal verilerin kalitesinin artırılması,
 
İhracatı destekleyici teşvik mekanizmaları.
 
 
Toplantıda üye kurumlar tarafından yürütülen çalışmaların ayrıntılı bir şekilde ele alındığı, uygulanabilecek ilave tedbirler ve düzenleme önerilerininin değerlendirildiği kaydedidi. "Özellikle, para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşa devam edileceği ve Yeni Ekonomi Programı (YEP) eylemlerinin bu çerçevede gerçekleştirileceği vurgulanmıştır" denildi.

ETİKETLER