Filoya dev takviye!

AA |  17 Ocak 2014 Cuma - 9:48 | Son Güncelleme : 17 01 2014 - 9:48

Çin okyanus filosunu güçlendirme kararı aldı


Çin, ülkenin denizcilik alanındaki "haklarını korumak adına" okyanus filosunu güçlendireceğini bildirdi.

Çin Okyanus İdaresi Başkanı Liu Sıgui, açık sulardaki etkinliğini artırma kararı alan ülkenin, bu yıl 20 yeni keşif gemisinin yapımını bitirerek kullanıma hazır hale getirileceğini açıkladı.

4 BİN TONLUK DEVRİYE BOTU

Yeni devriye gemileri ve uçakları satın almayı planladıklarını belirten Liu, 10 Ocak'ta yeni bir devriye botunun Güney Çin Denizi'nde devriye misyonu yapan filoya dahil olduğunu belirtti. Çin Sahil Güvenliği'ne teslim edilen 4 bin tonluk devriye botunun haricinde yeni takviyeler yapılacağının altı çizildi. Resmi verilere göre, ülkenin gözlem gemileri, geçen yıl açık denizlerde 36 keşif seferi uygularken, okyanus semalarında 402 devriye uçuşu yapıldı.

Açık sularda geçen sene 262 gün geçiren gözlem gemileri, 188 yabancı gemi ve 21 uçağın, Çin deniz güvenliğini ihlal ettiğini tespit etti.

DIAYOÜ KRİZİ

Doğu Çin Denizi'nde yer alan ve Çin'de "Diaoyü", Japonya'da ise "Senkaku" olarak bilinen ihtilaflı insansız ada parçacıkları nedeniyle Pekin ve Tokyo arasında egemenlik tartışmaları yaşanıyor. Adalar üzerinde Tayvan da hak iddia ediyor. Gerginlik, adalardan bazılarını Japonya'nın önceki yıl "kamulaştırma" kararı almasının ardından tırmanmıştı.

Diğer yandan Pekin yönetimi, Güney Çin Denizi'nde de başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya gibi bölge ülkeleri ile de egemenlik tartışmaları yaşıyor.