Filistinliler İsrail'in 'vergi' yasasını protesto etti

AA |  17 Temmuz 2018 Salı - 15:25 | Son Güncelleme : 17 07 2018 - 15:25

İsrail parlamentosunun, Filistinliler adına toplanan vergilerden Filistinli tutuklu ve şehit ailelerine ayrılan ödeneğin kesilmesini öngören yasa tasarısını onaylaması Ramallah'ta protesto edildi.


Filistinli farklı gruplardan yapılan ortak çağrı üzerine, yüzlerce  kişi işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Ramallah kentindeki Yasir Arafat  Meydanı'nda toplandı. Göstericiler, İsrail parlamentosunun, Filistinliler adına  toplanan vergilerden "Filistinli tutuklu ve şehit ailelerine ayrılan ödeneğin  kesilmesini öngören" yasa tasarısını onaylamasını protesto etti.
 
Filistin bayrakları ile İsrail hapishanelerindeki Filistinli  tutukluların posterlerini taşıyan protestocular, İsrail ve İsrail’in işgal  politikalarına destek veren ABD aleyhinde sloganlar attı.
 
Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Filistinli Esirler Heyeti  Başkanı İsa Karaka, gösteri sırasında AA muhabirine yaptığı açıklamada,  “İsrail’in Filistinli tutuklu ve şehit ailelerine ayrılan ödeneğe dokunmasını  reddediyoruz.” dedi.
 
Uluslararası topluma “İsrail’in uygulamalarına karşı büründüğü  sessizlikten çıkma” çağrısı yapan Karaka, "İsrail, Filistinlilerin işgale direniş  ve mücadele hakkının meşruiyetini mahkum ediyor. Eğer ki işgal devleti bu yasayı  yürürlüğe koyarsa toplumsal patlamaya neden olur ve hiçbir yerde istikrar olmaz  ne cezaevlerinde ne de dışında." ifadelerini kullandı.
 
Filistin hükümeti, İsrail parlamentosunun, Filistinliler adına  toplanan vergilerden Filistinli tutuklu ve şehit ailelerine ayrılan ödeneğin  kesilmesini öngören yasa tasarısını onaylamasını "savaş ilanı" olarak  gördüklerini açıklamıştı.
 
Filistinlilerin vergilerinden Filistinli tutuklular ile şehit  ailelerine ayrılan ödeneğin kesilmesini öngören tasarı İsrail parlamentosunda 2  Temmuz’da yapılan ikinci ve üçüncü oylamalarda 87 milletvekilinden "kabul",  15'inden "ret" oyu alarak yasalaşmıştı.
 
İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, ocak ayında yaptığı  açıklamada, İsrail yasalarını onaylayan bakanlar komitesinin, Filistinli şehitler  ve tutuklular için tahsis edilen ödeneğin kesilmesini öngören bir yasa tasarısı  hazırladığını duyurmuştu. İsrail parlamentosu, söz konusu yasa tasarısının ilk  oylamasını mart ayında gerçekleştirmişti.
 
İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında 1994’te imzalanan  Paris Ekonomi Protokolü gereğince, İsrail yönetimi, Filistinliler adına, kontrolü  altındaki sınır kapılarından topladığı yıllık 2 milyar doları Filistin hazinesine  aktarıyor.
 
Filistin hükümeti ise bu vergilerden İsrail hapishanelerindeki  tutuklular ile şehit edilenlerin ailelerine sembolik maaş tahsis ediyor. Söz  konusu yasayla bu vergilerden yaklaşık 300 milyon dolarlık kısmın kesilmesi  hedefleniyor.