Filistin'den Trump'ın planına sert sözler

AA |  28 Ocak 2020 Salı - 22:45 | Son Güncelleme : 28 01 2020 - 23:09

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde barış planını reddettiklerini açıkladı.


Abbas, Ramallah'ta düzenlediği basın toplantısında, Trump'ın  açıkladığı sözde barış planını eleştirerek, "Kudüs satılık değildir." dedi.
 
Washington yönetiminin "Yüzyılın Anlaşması" olarak adlandırdığı plan  konusundaki tutumlarının değişmediğini vurgulayan Abbas, "Hiçbir Filistinli  Müslüman veya Hristiyan'ın (Trump'ın) bu planını kabul etmesi mümkün değil.  'Yüzyılın Anlaşması'na bin kere hayır diyoruz." ifadesini kullandı.
 
Mahmud Abbas, Filistin'in ilkelerine ve uluslararası meşruiyet  temelinde müzakerelere bağlı olduklarını belirterek, "Bütün gücümüzle  savaşacağız. Bu savaştaki öncelikli silahımız ise barışçıl harekettir." diye  konuştu.
 
ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz  Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında tek taraflı Orta Doğu barış  planını kamuoyuna açıklamıştı.
 
Sözde barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti  olarak kabul edileceğini ifade eden Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti  ve Filistinliler için "son şans" olduğunu iddia etmişti.
 
Netanyahu ise planı "İsrail için çok büyük ve tarihi bir kazanım"  şeklinde nitelendirmişti.