Filistin'den İsrail açıklaması: Tüm dünyaya duyuracağız!

AA |  10 Şubat 2019 Pazar - 12:51 | Son Güncelleme : 10 02 2019 - 12:56

İsrail'in, işgal altındaki Batı Şeria'nın El-Halil kentinde bulunan Uluslararası Geçici Mevcudiyet Gücü'nün (TIPH) görev süresini uzatmama kararının ardından Filistinli aktivistler, kent sakinlerini Yahudi yerleşimcilerin saldırılarından korumak için harekete geçti.


El-Halil'deki Tel Rumeyde mahallesinde bir araya gelen onlarca  aktivist, TIPH'nin üniformalarına benzer kostümler giydi. Tel Rumeyde'deki  öğrenciler de aktivistlere destek verdi.
 
El-Halil'deki Yahudi Yerleşimlerine Karşı Gençler Topluluğu Sözcüsü  Muhammed Zugayr, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başlattıkları girişim  çerçevesinde başta öğrenciler olmak üzere kent sakinlerini korumayı  amaçladıklarını söyledi.
 
Zugayr, fotoğraf ve görüntü çekerek İsrail ihlallerini sürekli takip  halinde olacaklarını ve tüm dünyaya duyuracaklarını ifade etti.
 
Öte yandan, İsrail askerleri korumasındaki Yahudi yerleşimcilerin  aktivistlere sözlü ve fiziki saldırıda bulunduğu görüldü.
 
Uzun zamandır İsrail'in hedefindeki TIPH'nin görev süresi bu ay  sonunda bitiyor.
 
Uluslararası misyonun görev süresi, yılda iki kez İsrail ve Filistin  yönetimleri tarafından uzatılıyordu.
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 28 Ocak'ta yaptığı yazılı  açıklamada, "Bize karşı çalışan uluslararası bir gücün varlığına izin  vermeyeceğiz." diyerek TIPH'nin görev süresini uzatmayacağını duyurmuştu.
 
TIPH, El-Halil'deki Filistinliler için güvenlik duygusu yaratmak ve  istikrarın sağlanmasına destek olmak için Filistin yönetimi ve İsrail'in  davetiyle 1997'den bu yana bölgede bulunuyor.
 
Bünyesinde Danimarka, İtalya, Norveç, İsveç, İsviçre ve Türkiye'den  gözlemcilerin bulunduğu misyon, bölgede uluslararası anlaşmaların ihlal edilmesi  durumunu gözlemleyerek buna ilişkin raporlar hazırlıyor.