Filistin'den İsrail açıklaması: Savaş ilanıdır

AA |  01 Haziran 2020 Pazartesi - 22:33 | Son Güncelleme : 01 06 2020 - 22:33

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, İsrail'in 1 Temmuz'dan itibaren Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini ilhak kararının "Filistin'in haklarına karşı savaş ilanı" olduğunu belirtti.


Maliki, BM Cenevre Ofisine Akredite Basın Mensupları Birliğinin  (ACANU) video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında konuştu.
 
ABD'nin Kudüs'ü "yasa dışı" şekilde "İsrail'in başkenti" olarak  tanımasına ve İsrail'in ilhak kararlarına sert tepki gösteren Maliki, bu iki  ülkenin "Filistin'in haklarına karşı savaş ilan ettiğini" vurguladı.
 
Maliki, "Bunlar, sadece Oslo Anlaşmasını değil, iki devletli çözümü de  öldürüyorlar, Filistin Devleti'nin kuruluş olasılığını öldürüyorlar. Sonuç olarak  Filistin halkının tutkusunu tümüyle ortadan kaldırıyorlar. O zaman elbette, bu  gerçekten bir savaş ilanıdır." diye konuştu.
 
ABD yönetimini, İsrail ile aralarında barış için tek arabulucu olarak  kabul edemeyeceklerini altını çizen Maliki, "ABD taraf tuttu. Şimdi tam anlamıyla  İsrail'in pozisyonuna uygun hareket ediyorlar. Onlara güvenmiyoruz. Sonuç olarak,  ABD artık dürüst bir arabulucu değil. Artık bundan sonra da arabulucu olamazlar."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Maliki, Filistin makamlarının Birleşmiş Milletler'in (BM) tüm karar  tasarılarını kabul eden taraf olduğunu, bunun aksine İsrail'in BM'nin tüm  kararları ve uluslararası hukuku ihlal ettiğinin altını çizerek, şunları söyledi:
 
"Şimdi yeni kurulan İsrail hükümeti açıkça ve resmi olarak Filistin  Devleti topraklarının ilhakını ilk öncelikleri olarak ilan etti. Bunu başarmaları  demek Filistin'in haklarına karşı savaş ilanıdır. İşgalci rejim, ABD yönetimi  tarafından ileri sürülen ve bizim tamamen reddettiğimiz sözde yüzyılın  anlaşmasına sırtını dayıyor."
 
"Netanyahu kendini kurtarmaya çalışıyor"
 
Maliki, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "ilhak kararını  uygulama niyetinde olduğu" yönündeki açıklamalarına ilişkin de "Gerçekten,  kendisini İsrail mahkemelerinde karşılaştığı yolsuzluk gibi pek çok suçlamalardan  kurtarmaya çalışıyor. Bu ilhak kararını uygulama kararı kendi hayatını ve siyasi  kariyerini kurtarmanın tek yolu. Ama, bunun bedelini de biz ödüyoruz."  ifadelerini kullandı.
 
"Putine güveniyoruz"
 
Maliki, Rus bir gazetecinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in  yeni bir dörtlü müzakereye ev sahipliği yapması durumunda bu toplantıya katılıp  katılmayacağı yönündeki sorusuna şu cevabı verdi:
 
 "Başkan Putin'e güveniyoruz. Böylesine bir toplantının somut  sonuçlar doğuracağına inanıyorsa, bu bizi müzakere masasına geri getirecek. Eğer  Başkan Putin, böylesi bir toplantının ilhak planının sona erdireceğine  inanıyorsa, evet o zaman Moskova'ya üçüncü kez neden gitmeyelim. Umarım bu  toplantı gerçekleşir."
 
İsrail'in "ilhak" planı
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Netanyahu ile 28 Ocak'ta  Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış  planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in  toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün  Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
 
ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon sözde barış  planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da  haritalandırma sürecine başlamıştı.
 
Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın imzaladığı  koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakan'ı 1 Temmuz'dan itibaren Batı  Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhakını"  kabine veya Meclisin onayına sunabilecek.
 
Netanyahu, 25 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, uluslararası kamuoyundan  gelen tepkilere rağmen işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi  yerleşim birimlerinin "ilhak" planında değişikliğe gitmeyeceklerini  söylemişti.