Filistin CIA ile bilgi paylaşımını durduracak

AA |  21 Mayıs 2020 Perşembe - 20:00 | Son Güncelleme : 21 05 2020 - 20:00

İsrail ve ABD ile imzalanan anlaşmalara bağlı kalmama kararı alan Filistin yönetimi, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'yla (CIA) bilgi paylaşımına son vereceğini duyurdu.


Yerel basında yer alan habere göre, Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme  Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yer  alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini "ilhak" planına tepki olarak Filistin  istihbaratının CIA ile bilgi paylaşımını sonlandıracağını belirtti.
 
Konuya ilişkin değerlendirmesinde Ureykat, "CIA yetkililerine, onlarla  yaptığımız anlaşmanın artık yürürlükte olmadığını 48 saat önce haber verdik.  Artık ne İsrail, ne de ABD ile güvenlik iş birliğimiz var." ifadelerini kullandı.
 
İsrail'in Batı Şeria'yı "ilhak" planlarına karşı atılacak adımları  görüşmek üzere önceki akşam Ramallah'ta Filistin'in üst düzey yetkilileriyle    bir araya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, güvenlik anlaşmaları dahil  olmak üzere, İsrail ve ABD ile yapılan anlaşma ve mutabakatlara bağlı  kalınmayacağını duyurmuştu.
 

ETİKETLER

Filistin CIA İsrail ABD