Filipinler'deki saldırıyı DEAŞ üstlendi

AA |  01 Ağustos 2018 Çarşamba - 20:57 | Son Güncelleme : 01 08 2018 - 20:57

Filipinler'in güneyindeki Basilan bölgesinde, bir araçla düzenlenen ve 11 kişinin öldüğü intihar saldırısını terör örgütü DEAŞ üstlendi.


Filipinler Ordusu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bulanting köyündeki  askeri kontrol noktasına dün bir aracın patlatılmasıyla düzenlenen saldırıyı  DEAŞ'ın üstlendiği belirtildi.
 
DEAŞ'ın tüm saldırıları üstlenme gibi bir huyu olduğu ve bu nedenle  detaylı bir araştırmadan sonra saldırıyı düzenleyenlerin ortaya çıkacağı  kaydedildi.
 
Bulanting köyündeki askeri kontrol noktasında, sürücüsü şüpheli  davranışlar sergileyen 10 koltuklu bir araç durdurulmuş, güvenlik güçlerinin  sorgulama amacıyla sürücüye yaklaştığı esnada aracın aniden patlatıldığı açıklanmıştı.
 
Patlamada, intihar bombacısının yanı sıra 5 asker, 1 askeri müfreze  komutanı ile 3 kadın ve 1 çocuk ölmüş, 5 asker ağır yaralanmıştı.
 
Yetkililer, saldırının terör örgütü DEAŞ bağlantılı Ebu Seyyaf örgütü  tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını  kaydetmişti.
 
Malezya ve Filipinler arasındaki adalarda 1991'den bu yana faaliyet  gösteren Ebu Seyyaf terör örgütü, şiddet ve rehin alma eylemleriyle tanınıyor.  Örgüt, Mindanao ve Sulu'da bağımsız devlet kurmak amacıyla Filipinler'in güneyinde şiddete başvuruyor.

ETİKETLER