Fi intihal olabilir şüphesi! Ödemeleri durdurttu

TOLGA ATAR/ VATAN İSTİHBARAT |  06 Haziran 2018 Çarşamba - 14:43 | Son Güncelleme : 06 06 2018 - 14:43

'Bağlanma Korkusu' kitabının yazarı Başak Sayan ile karşılıklı intihal davası olan Fİ'nin yazarı Azra Kohen'e, Fİ dizisinin yapımcısı Med Yapım telif hakları ödemelerini durdurdu. Fİ'nin senaryosunu intihal olması ihtimaline karşı Azra Kohen'e yapılan ödemeler mahkeme kararıyla bloke edildi.


Fİ-Çİ-Pİ üçlemesinin yazarı Azra Kohen, Fİ’nin, “Bağlanma Korkusu” isimli kitabından intihal olduğunu ileri süren sunucu- oyuncu Başak Sayan’a tazminat davası açmıştı. Başak Sayan da Fİ'nin 'Bağlanma Korkusu' kitabındaki karakterlerle aynı olduğunu ve çalıntı olduğunu iddia ederek karşı davayla cevap vermişti.
 
İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde dün görülen duruşmada ilginç bir gelişme yaşandı. Kitaptan alıntı olan Fi dizisinin yapımcısı  Med Yapım'ın avukatları intihal davası sonuçlanıncaya kadar Kohen'e yapılan telif ödemelerinin durdurulmasını ve başka bir banka hesabında tutulmasını istedi. Kohen'in avukatı da Fİ kitabının intihal olmadığını belirterek, yazarın zarar görmemesi için banka hesaplarının vadeli ve döviz hesabı olarak açılmasını istedi.  Mahkeme intihal davası sonuçlanıncaya kadar Azra Kohen'e yapılan yurtiçi ve yurtdışı satış telif ödemelerinin bir banka şubesinde döviz ve vadeli hesaba yatırılmasına karar verdi.

ETİKETLER