Fetullah Gülen'e "mehdi" diyen hakim tutuklandı

AA |  22 Temmuz 2016 Cuma - 18:18 | Son Güncelleme : 22 07 2016 - 18:20

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, FETÖ/PDY lideri Fetullah Gülen hakkında "mehdi" nitelemesinde bulunan eski İstanbul 18. Asliye Ceza Hakimi İrfan Karagöz tutuklandı.


 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü  yapılanmasına mensup olduğu gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verdiği  İstanbul ve Gaziosmanpaşa adliyelerinde görevli 135 hakim ve savcıdan  yakalananların işlemleri sürüyor.
 
Bu kapsamda, yurt dışına kaçan "Balyoz Planı" davası bilirkişilerinin  sahtecilikten yargılandığı davayı normal duruşma tarihinden öne çekip Ramazan  Bayramı'ndan bir gün önce karara bağlayan ve sanıklar hakkında dava  açılamayacağını hükme bağladığı kararında, FETÖ/PDY lideri Fetullah Gülen  hakkında "mehdi" nitelemesinde bulunan, ayrıca başta Cumhurbaşkanı olmak üzere  birçok devlet yetkilisinin gözaltına alınması için Genelkurmay Başkanlığını  harekete çağıran ifadeler kullanan ve bu kararıyla FETÖ/PDY üyelerine talimat  verdiği iddia edilen eski İstanbul 18. Asliye Ceza Hakimi İrfan Karagöz, Bursa'da  yakalandı.
 
Hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı bulunan hakim Karagöz,  Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine çıkarıldı.
 
Şüpheli Hakim İlhan Karagöz ifadesinde, hakkındaki suçlamaları kabul  etmeyerek, Balyoz Planı davasında bilirkişiler Erdem Alparslan, Tahsin Türköz ve  Hayrettin Bahşi'nin "görevini kötüye kullanmak" suçlamasıyla yargılandığı davada  verdiği gerekçeli karar yüzünden hakkında bu tür isnatlarda bulunulduğunu iddia  etti.
 
  Hakim Karagöz, kararı, vicdani kanaatine göre verdiğini ifade ederek,  gerekçeyi bu şekilde yazmasa bile Anayasa Mahkemesinin ihlal kararı doğrultusunda  davayı reddettiği için suçlanacağını dile getirdi.
 
Anayasa Mahkemesinin kararının (bilirkişi raporları) usul ve yasaya  aykırı olduğunu öne sürerek, kendisinin de bu nedenle kararda birçok suç  duyurusunda bulunduğunu belirten hakim Karagöz, şunları kaydetti:
 
"Ayrıca bunun dışında objektifliğin dışında olmak üzere subjektif  birtakım yorumlara da yer verdim. Bunlardan biri, tüm dünyada Müslüman,  Hıristiyan ve Yahudi olsun tüm dinlerde beklenti olarak geleceği beklenen  mehdinin geleceği noktasında da bir kısım kitaplar okuyarak ve aynı zamanda  televizyon ve video yayınlarını da takip etmek suretiyle karardan önceki 2-3 ay  içerisinde bu şekilde subjektif öngörü ile kararda yer verdim. Ayrıca gördüğüm  bazı rüyaları da eklemiştik. Bunlara katılınır ya da katınılmaz suç olur ya da  suç olmaz şeklinde bir anlam yüklenmesi doğru olmaz."
 
Hakim Karagöz, tutuksuz yargılanmayı talep etti.
 
   Karar
 
Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinin kararında, 15 Temmuz'da, kendilerini  "Yurtta Sulh Konseyi" olarak adlandıran yasa dışı bir yapının, Türkiye  Cumhuriyeti devleti hükümetine, milli iradeye yönelik darbe girişiminde  bulunulduğu ve bu hareketin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde yapılanmış  FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarınca başlatıldığının tespit edildiği hatırlatıldı.
 
 Darbeci yapının sevk ve idaresinde hareket eden askeri birlikler  tarafından başta Ankara ve İstanbul olmak üzere birçok ilde devletin kurumlarının  ele geçirilmeye çalışıldığı aktarılan kararda, darbe girişimiyle yaşanan olaylar  sıralandı.
 
 Darbe girişiminde bulunulması üzerine kahraman TSK ile emniyet  mensuplarının silahlı müdahaleleri ve en önemlisi halkın kararlılıkla tepki ve  karşı koyması sonucu darbe girişiminin cebir, şiddet boyutunun engellendiği  kaydedilen kararda, ancak bu suçla ilgili devletin tüm kurumlarında FETÖ/PDY  terör örgütü mensupları olarak tespit edilen kişilerin görevlerine devam etmesi  halinde oluşabilecek sakıncalarının önlenmesi gerektiğinden devletin tüm  unsurları itibarıyla harekete geçtiği belirtildi. Kararda, bu kapsamda, FETÖ/PDY  silahlı terör örgütü üyesi olduğu tespit edilen hakim ve cumhuriyet savcıları  hakkında soruşturma açıldığı ifade edildi.
 
Kararda, "kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin  bulunması, isnat edilen suçların katalog suçlardan olması nedeniyle tutuklama  nedeninin yasal anlamda var sayılması, delillerin tam olarak toplanmaması,  şüphelinin delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme girişiminde bulunabilecek  olması nedeniyle darbe girişimi tüm unsurlarıyla sonlandırılıncaya kadar şüpheli  hakkında adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacak olması, ülke genelinde elde  edilen deliller ve dijital veriler üzerindeki incelemelerin tamamlanmamış olması  ve bağlantıların tüm unsurları ile ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmaların  devam etmekte olması" gerekçeleriyle şüpheli Karagöz'ün, "Cebir ve şiddet  kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya  veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin uygulanmasını  önlemeye teşebbüs ve silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından tutuklanmasına  hükmetti.
 
  Karagöz 572 sayfa karar yazdı
 
Kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Balyoz Planı  davasında bilirkişilik yapan TÜBİTAK çalışanları Erdem Alparslan, Tahsin Türköz  ve Hayrettin Bahşi hakkında dava sanıklarının yaptığı şikayet üzerine ''görevini  kötüye kullanmak'' suçundan, hakimliğini İlhan Karagöz'ün yaptığı İstanbul 18.  Asliye Ceza Mahkemesine dava açılmıştı.
 
Yurt dışına kaçtıkları belirtilen 3 bilirkişiyle ilgili görülen  davanın 11. celsesinde, duruşma 23 Eylül 2016'a ertelendi. Fakat Hakim İlhan  Karagöz, Ramazan Bayramı arifesinde, yani 4 Temmuz'da dosya için aniden duruşma  açtı, sanıklar hakkında ''kamu davası'' açılamayacağı iddiasıyla ret kararı  verdi. Karagöz, 572 sayfalık kararında FETÖ/PDY lideri Fetullah Gülen hakkında  "mehdi" nitelemesinde bulundu, ayrıca başta Cumhurbaşkanı olmak üzere birçok  devlet yetkilisinin gözaltına alınması için Genelkurmay Başkanlığını harekete  çağıran ifadeler kullandı.
 
  
 
    - Tutuklu hakim ve savcı sayısı 63'e çıktı
 
  
 
    Öte yandan soruşturma kapsamında hakim Karagöz ile 2 hakim-savcı daha  tutuklandı. Böylece tutuklu hakim ve savcı sayısı 63'e çıktı.
 
  
 
    Soruşturma kapsamında, aralarında Ergenekon davasına bakan hakimlerden  Sedat Sami Haşıloğlu, Balyoz davası savcılarından Hüseyin Kaplan'ın da bulunduğu  34 hakim-savcı ise aranıyor.