FETÖ tutuklularına AİHM'den bir ret daha

18 Ağustos 2018 Cumartesi - 11:14 | Son Güncelleme : 18 08 2018 - 11:14

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olmak suçundan tutuklanan Yusuf Küçükçopur'un sağlık sorunlarını gerekçe göstererek yaptığı tedbiren tahliye talebini reddetti. Mahkemenin bu son kararıyla tedbiren tahliye talebi reddedilen FETÖ'den tutuklu sayısı 23'e ulaştı.


Yargıtay zabıt katibi olarak 2011'de görev yapmaya başlayan  Küçükçopur, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından meslekten  ihraç edildi.
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında  gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Küçükçopur, Konya 9. Ağır Ceza Mahkemesinde  yargılandığı davada 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.
 
Halen Keskin T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutulan Küçükçopur,  osteoporoz, romatizma, hipertroid hastalıkları, göğüs kafesi rahatsızları olduğu  iddiasıyla cezaevinde kalmasının sağlığı açısından tehlike oluşturduğunu  bildirerek, tedbiren tahliye talebiyle AİHM'e başvurdu.
 
Talebi incelemeye alan AİHM, Adalet Bakanlığından Küçükçopur'un  cezaevindeki tutulma koşulları ve sağlık durumuna ilişkin bilgi istedi.
 
Sağlık Kurulu raporları gönderildi
 
Adalet Bakanlığı, başvuranın cezaevinde kalmasında sağlığı açısından  bir sakınca olmadığı yönündeki Sağlık Kurulu raporu ve sağlanan tıbbi tedavilere  ilişkin belgeleri AİHM İle paylaştı.
 
AİHM, daha sonra başvuranın tam teşekküllü bir hastanede uzman  doktorlarca bir kez daha muayene ettirilerek öne sürdüğü hastalıkların cezaevine  girdiğinden bu yana kötüleşip kötüleşmediğinin tespitini istedi. Mahkeme ayrıca  cezaevi koşulları ve kalabalık koğuş iddialarının başvuranın sağlığı açısından  tehlike oluşturup oluşturmadığı konusunda da bilgi talep etti.
 
Bunun üzerine yeniden muayene edilen Küçükçopur'un cezaevinde  kalmasında bir sakınca olmadığını belirten Sağlık Kurulu raporu ile koğuşun  başvuranın hayatı ile sağlığı açısından bir tehlike oluşturmadığını ortaya koyan  bilgiler AİHM'e iletildi. Öte yandan, Küçükçopur'a ilaçların eksiksiz temin  edildiğine ilişkin belgeler de AİHM'e sunuldu.
 
AİHM, başvurana sağlanan muayene ve tedavileri ortaya koyan, şikayete  konu cezaevlerinin Avrupa standartlarının üzerinde olduğunu gösteren belgeleri  inceledi. Mahkeme, şikayetleri yerinde görmeyerek, Küçükçopur'un tedbiren tahliye  talebini reddetti.
 
23 FETÖ tutuklusuna ret
 
AİHM'in bu son kararıyla 15 Temmuz 2016'dan bu yana reddettiği  tedbiren tahliye talebi sayısı 25'e ulaştı. Ret kararlarından 23'ü FETÖ  tutuklularının yaptığı başvurulara yönelik alındı. Diğer 2 ret kararı ise OHAL  kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) kamu görevinden ihraç  edildikten sonra işlerine dönmek amacıyla açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve  Semih Özakça'nın başvurularına yönelik verildi.
 
AİHM'in reddettikleri arasında, FETÖ "çatı davası"nın firari sanığı ve  eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek'in kardeşi Cafer Tekin İpek'in  başvurusu da yer aldı.
 

ETİKETLER